BİTLİSLİ ABDULLAH SAĞCI

Abdullah Sağcı, 1872 yılında Bitlis’e bağlı Tatvanın Reşadiye ilçesi Bölüh köyünde dünyaya gelmiştir. Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Molla Said dönemi talebeleri araında yeralır.

Birinci Dünya Savaşından önce Bediüzzaman Hazretlerini, Molla Said döneminde tanıdığını hatıralarında dile getiren Abdullah Sağcı, o yılları şöyle anlatır:

”Harplerden önce Molla Said ile tanışmış ve sohbet etmiştim. Harpte Kafkas Dağlarında beraber bulunup Ruslara karşı savaştık.Bediüzzaman bir bakıyorum benim yanımda bir bakıyorum düşman içlerine dalmış harp ediyor. Başı sarıklı, agelli, ayağında çizmeler durmadan Rus gavuruna kılıç sallıyordu.

Harbin o şiddetli anlarında bile namazını terk etmiyordu. Asker ve talebelerini iki gruba ayırıyordu. Bir grup düşmanla çarpışırken diğer grup namazını geçirmeden eda ediyordu. Bizlere durmadan nasihat ediyordu.

”Biz askeri, bu din düşmanları vatanımızı elimizden almak istiyorlar. Korkmayın benim talebe ve askerlerim onların binine bir tanesi bedeldir.” şeklinde konuşuyor ve bizleri savaşmaya teşvik ediyordu.”

Birinci Dünya Savaşı ve daha sonra İstiklal Harbinde savaşan Abdullah Sağcı,”14 sene askerlik yaptım. Düşmanla savaşırken süngü ile yaralandım. Ama bütün savaşlarda Bediüzzaman Hazretlerinin manevi yardımı ve himmeti hep benim yanımdaydı. O yanımda olunca hiç korku duymuyordum.”(Derleme. N.Şahiner Son Şahitler)

Yüz yılın dünya hadiselerinin içinde yaşayan asırlık bir ömrü savaşlarla, ibadetlerle yaşayan Abdullah Sağcı, 105 yaşında iken Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur. Kendisine, Allah’tan rahmet dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir