SEKRAN BİN AMR(RA)

Sekran bin Amr, Kureyş’in bir kolu olan Amir bin Lüey kabilesine mensuptur. Cahiliye döneminde Kureyş’in ileri gelenleri arasında yer almıştır. Peygamber Efendimiz(ASM)ın Mekke’de İslamiyeti ilk tebliğ ettiği günlerde hanımı Sevde bint-i Zema ile birlikte müslümanlığı kabul etmiştir.

Putları bırakıp iman eden Sekran ve hanımı akrabaları ve müşrikler tarafından uygulanan şiddetli işkencelere göğüs gererler. Mekke’de İslamiyet günden güne genişliyordu. Habeşistan’a hicret eden ilk kafile orada iyi karşılanmış ibadetlerini yapmalarına kimse müdahale etmemişti. İşkenceler had safhaya ulaşınca Peygamber Efendimiz müslümanlara yeniden Habeşistan’a hicret etmelerini söyledi. Bunun üzerine bisetin Yedinci yılında müslümanlar yeniden hicret hazırlığına başladı. 80 i erkek 10 u hanım olan sahabiler ikinci bir kafile olarak hicret ettiler.

Mekke’de, müslümanlara yapılan işkence ve baskılar arttığı bir sırada Sekran, hanımı Sevde ve kardeşi Süleyt ile birlikte Habeşistan’a hicret etmeye karar verdiler. Allah yolunda mallarını, akrabalarını kendilerine ait herşeyi terk edip Onlarda İkinci Habeşistan hicretine katıldılar. Müşrikler bu ikinci hicrete hiç tahammül edemediler. Mekke’den çıkıp muhacirleri yakalamaya çalıştılarsa da kafileye yetişemediler.

Uzun yıllar Habeşistan’da kalan Sekran bin Amr ve hanımı Sevde daha sonra Habeşistan’tan Mekke’ye döndüler. Medine’ye hicret izni çıkmadan bir süre önce hastalanan Sekran bin Amr, Mekke de vefat etti.

Allah Onlardan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir