TUGAY VEYA TÜMEN CAMİİ NE OLDU?

Isparta’da Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin temel atma merasimine katıldığı Tugay Camii yapıldı mı?

1957 yılının 12 Nisan Cuma günü Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin de katıldığı Tugay veya Tümen Camiinin macerası oldukça dikkat çekicidir. Yıl 1957, Isparta’da tarihi bir gün yaşanacak, Isparta da bulunan Tugay’a bir Cami yapılacaktır. Tugay Camisinin temel atma töreni 12 Nisan günüdür.

O dönemin İmam-Hatip Okulu Nüdürü ve Kur’an Hocası Hafız Feyzi Özdemir Isparta Tugay Camiinin temel atma töreninde ilk harcı koyması ve dua etmesi için Tugay’a çağırılır.Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin talebesi olan Hafız Feyzi, Tümen Komutanı Paşa’ya, ”Üstad Bediüzzaman burada varken kesinlikle ben bu işi yapmam”der.

Tümen Komutanı Tümgeneral Fevzi Okan Paşa’dır. Paşa, tereddüt etmeden Üstad Bediüzzaman Hazretlerini davet etmesi için Hafız Fevzi’yi Üstad’a gönderir ve temel atma törenine davet eder. Üstad Bediüzzaman Hazretleri, törene Zübeyr, Tahiri, Sungur ve Bayram Ağabeylerle gelir. Günlerden Cuma’dır. Komutanlar ve askerler Üstad Hazretlerini selamlar, o da onlara mukabele eder. Konuşmalardan sonra bir komutan, ”Hocam buyurun ilk harcı siz koyun,”der. Üstad Hazretleri, dua edip ilk harcı temele koyar. Tarihçe-i Hayat’taki o fotoğraf işte o zaman çekilir.

Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin talebelerinden Bayram Yüksel Ağabey, o temel atma merasimini hatıralarında şöyle anlatır:

”Bir gün Üstad’ımızla Barla’ya gidecektik. Zübeyr Ağabey’de vardı. Isparta İmam-Hatip Okulu Kur’an Hocası ve Keşikbaş Camii İmamı Hafız Feyzi Efendi geldi. Tugay Camiinin temel atma merasimini ve Üstad’ımızın da davet edildiğini söyledi. Üstad’ımız Hafız Feyzi’yi kırmadı. ”Peki gideceğiz.”dedi. Konuşmalardan sonra Zübeyr Ağabey malayı harcla doldurdu ve Üstad’ımıza verdi. Üstad, ”Bismillah ” dedi ve harcı attı.”

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Tugay Camii temel atma merasimi bir gün sonra 13 Nisan 1957 tarihli Antalya İleri Gazetesinde haber olarak yayınlanır.

“[İleri Gazetesi’nin 13 Nisan 1957 tarihli nüshasından alınmıştır:]

Üstad Bediüzzaman’ın uğurlu elleriyle yeni bir câmiin temeli atıldı.

Üstad Bediüzzaman Said Nursî “3. Eğitim Tümeni” câmiine harç koydu. (Isparta hususî muhabirimiz bildiriyor.)

Isparta’nın geçen yıllarda teşekkül etmiş bulunan Üçüncü Eğitim Tümeni için yaptırılmasına karar verilen câmiin temeli, tertib edilen muazzam bir merasimle atılmış ve bu törene Isparta’da bulunan Risale-i Nur müellifi Üstad Bediüzzaman Said Nursî Hazretleri de davet olunmuşlardır. Büyük bir alâka ile karşılanan Üstad, törenden sonra uğurlu elleriyle temele ilk harcı koymuşlar ve dualarda bulunmuşlardır.”(Emirdağ Lahikası)

Temeli dualarla atılan caminin inşaat çalışmaları hızla devam eder. Mabed tam yükselip şekillenmeye başladı zaman 27 Mayıs Askeri Darbesi yapılır. Caminin inşaatı durdurulur ve kaderine terk edilir. Cami için ayrılan ve halen boş olan yerin İnşaAllah birgün inşasına yeniden başlanır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir