MOLLA HAMİD EKİNCİ

1960 lı yılların sonu 70 li yılların başında Molla Hamid Ağabey gittiği medreselerde tatlı şark şivesiyle Üstad Hazretleri ile alakalı hatıralarını anlatırdı. Her anını hafızasına kazıdığı Üstad’la hatıralarını dillendirirdi. Eski Said ve Yeni Said hayatının ilk şahitlerindendi. 1984 yılında vefat eden Molla Hamid Ağabey ile alakalı Barla Lahikasında birkaç mektub vardır,fakat şu mektub çok dikkat çekicidir.

”Aziz,sıddık,vefadar ahiret kardeşlerim Hacı Nuh Bey,Molla Hamid,
Sizler benim için çok ehemmiyetlisiniz. ”Sıddık-ı vefiy bu zamanda yoktur” diyenlere karşı sizleri gösteriyorum…”(Barla Lahikası)

Molla Hamid, Üstad ile ilk tanışmasını şöyle anlatırdı:
”Kardeşim memurdu, Üstad’ı tanıyormuş. Nurşin Camiinde alim bir zat var,odunu yoktur,ona biraz odun götür” dedi. Ben de biraz odun alıp camiye gittim. İçerden birisi bana ” Kardeşim ne arıyorsun?” dedi. Bende ”Burada bir hoca varmış ona odun getirdim.” dedim. O zaman akşam namazı vakti girdi.Beraber namaz kıldık. Arkasında kıldığım ilk namaz, o akşam namazı olmuştu.Daha sonra bana ”İşin olmadığı zaman gel beraber namaz kılarız” dedi.İki sene Üstad’a hizmet ettim. Molla isminin ise şu hadiseden sonra kullanıldığını söyleyen Molla Hamid, Üstad’ a gidip bana elifbadan ders vermesini istedim. Üstad bana döndü:
”Ben mezun hocalara ders veriyorum.Bu olur mu, Molla Hamid?” dedi. İşte bu hadiseden sonra adım Molla Hamid oldu.

EMİRDAĞ’DA ZİYARET

Daha sonraki yıllarda Molla Hamid Üstad’ı ziyaret etmek için kaldığı Kastamonu’ya gelir fakat, Üstad Denizli’ye götürüldüğü için onunla görüşemez, ve Van’a döner.
1953 yılında yine Üstad’ı ziyaret için yollara düşen Molla Hamid, Üstad’ı Emirdağ da bulur.
Bediüzzaman Said Nursi, ” Benim bir Molla Hamid’im vardı, onun kokusunu hissediyorum.” diyerek onu karşılar. Molla Hamid, Üstad’ın ellerine sarılır,öper,ağlar ve sonra Vanlıların selamını iletir ve sorar.
” Seyda sen bir kitap yazmışsın üzerine de ‘Laakal her onbeş günde bir okunmalıdır’ demişsin bu vird midir”
” Kardeşim o risale cidden çok ehemmiyetlidir. Elinizden gelirse hergün okuyun.Zira bütün ibadetlerin başı ihlastır.” der.
”Sen bize medresede ders verirdin,senin yeni talebelerin evlerde ders yapıyor.” Üstad:
” Bu zamanın medreseleri oralardır. Siz daha açmadınız mı? Hemen açın.” Sohbet ikindi namazına kadar sürer. Molla Hamid, Üstad ile birlikte namaz kılmak ister. Fakat Ağabeyler Üstad’ın dönemin değiştiğini söyleyince, Molla Hamid:
” Ben kaçıncı Said olduğunu bilmem. Bu namaz da cemaatiniz olacağım o kadar” der.Böylece hep beraber Üstad ile ikindi namazını kılarlar.Allah rahmet eylesin.(Amin)

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir