HZ. YUNUS (AS) IN DUASI

 

       فَنَادٰى فِى الظُّلُمَاتِ اَنْ لاَ اِلٰهَ اِلاَّۤ اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّالِمِينَ   

Hemen, hemen her müslüman Hz. Yunus (AS)ın hikayesini bilir. Malum fırtınalı,karanlık bir gece de bindiği gemiden denize atılmış,büyük bir balık onu yutmuş. Bu halde iken Hz.Yunus(AS) Kur’an’da geçen ”Senden başka ilah yoktur. Seni her türlü noksandan tenzih ederim Gerçekten ben kendine zulmedenlerden oldu.”(Enbiya Suresi,87 ayet) diye dua edip, bu halden kurtulmuş.

Hz. Yunus (AS) ve Efendimiz (ASM) tarafından da yapılan ve kabul olunan dua. Peki bu duanın sırrı ne? Hz. Yunus (AS) nasıl bir dua etmiş ki, Rabbimiz anında cevap vermiş.O anda bütün dünya, bütün imkanlarıyla orada Hz. Yunus (AS) hizmetkar olsaydı, beş para etmezdi. O’na sebeblerin yaratanı,sahibi olan Allah’tan başka kimse yardım edemezdi, İşte bu sırra eren Hz.Yunus(AS) Allah’a iltica etti. O’na sığındı. O’na tevekkül etti.

Hz.Yunus(AS) o dehşetli,çaresiz halde bu duayı okuyor, Allah’ın yardımına kavuşuyor. Üç düşmanı var,zifiri karanlık gece, fırtınalı dağ gibi dalgalarıyla deniz, ve büyük kocaman bir balık. Kurtulmanın tek çaresi Allah,ve O’na dua ediyor.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri,Enbiya Suresi 87 nci ayetinin bu asra bakan yönünü ele aldığı Lem’alar adlı eserin Birinci Lem’a’sında  ” O vaziyette esbab bilkülliye sukut etti..” diyerek nazarımızı o asırdan günümüze çevirmekte.

”İşte Hz. Yunus (AS) birinci vaziyetinden yüz derece daha müthiş bir vaziyetteyiz.” demekte.

Üstad karşılaştırma yapıyor. Hz. Yunus(AS) için gece, deniz ve balık düşmanı,bizim ise gelecek,dünya ve nefsimiz üç düşman Şimdi tek tek bakalım bu düşmanlarımıza. Geleceğimiz garanti altında mı? Değil, Allah korusun imansızda kabre girebiliriz. Bu karanlığı nasıl aydınlatabiliriz.Kur’an’ı ve bu asırdaki manevi tefsiri Risale-i Nur’ları bol bol okuyarak karanlığı aydınlatabilir imanımızı sağlamlaştırırız.
Dünya,deniz gibi bizi en derinine çekmeye çalışıyor,yutup bize ahiretimizi unutturuyor. Hergün ahiret noktasından bakınca milyonlarca insan bu denizde boğulmakta. Kurtuluş Kur’an gemisine iltica edip,Sünnet-i Seniyye dairesinde yaşamaya çalışmak.
Balık nefsimiz, arzu ve isteklerine uyarsan ebedi hayatını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıyasın. İşte halimiz bu, biz de bu duayı sık,sık okuyup, Rabbimizden yardım isteyelim.

” Elbette öyle bir insan daima Yunusvari (AS) ”Senden başka hiçbir İlah yoktur.Seni her türlü noksan sıfattan tenzih ederim. Gerçekten ben kendine zulmedenlerden oldum:” demeye muhtaçtır.”(Risale-i Nur Külliyatı,Lem’alar,Birinci Lem’a)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir