BÜTÜN İNSANLIĞIN İMAMI

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, Risale-i Nur’un çeşitli bölümlerinde Peygamber Efendimiz Aleyhissalatü Vesselamın Allah katında ve insanlık içindeki azametli makam ve mevkilerini anlatmakta.
Mesnevi-i Nuriye adlı eserinin Reşhalar bölümünde Efendimiz (ASM)ın,kainat kitabının en büyük ayeti,Peygamberler meclisinin en sonuncusu ve hepsinin reisi ve gizli hazinelerin anahtarı olarak vasıflandırmakta.

” Arkadaş!… Evet bak, o zat nev-i beşere imamdır. Mescidi yalnız Ceziretü’l- Arap değildir, küre-i arzdır. Cemaati de yalnız o zamanın insanları değildir, belki Adem zamanından kıyamete kadar her bir asrın halkı bir saf olup, bütün asırlar safları onun arkasında duasına ”Amin” diyorlar.”(Reşhalar, On Birinci Reşha)

HAYRETLER İÇİNDE BİR DOKTOR

Almanya’da yaşayan bir kardeşimizin herkesi hayretler içinde bırakan mektubunu Nurkoy-Nur Eğitim ve Kültür Platformu olarak sizlerle paylaşmayı uygun gördük.
”Uzun yıllardır Almanya’da yaşayan müslüman bir kardeşimizin yeni bir bebeği dünyaya geliyor. Kardeşimiz de hanımıyla yaptığı istişare sonucu Peygamber Efendimiz(ASM)ın yeni bir bebek dünyaya geldiği zaman nasıl hareket etmeleri gerektiğini öğreniyor. Ve sünnete niyet edip bebek 7 günlük olunca saçlarını kazıtıp,saçları ağırlığınca sadakasını veriyor.”
Ne var bunda dediğinizi duyar gibiyiz. Tabii bizim için normal ama bakın sonrasında neler oluyor?
” Birkaç gün sonra kardeşimiz bebeği, kontrol için doktora götürüyor. İşte ne olduysa o zaman oluyor. Bebeği gören doktor şaşkınlık içinde sorularını sormaya başlıyor.
‘ Bebeğinizin saçlarını sizmi kazıttınız, yoksa doğuştan mı böyle?”
Anne-baba:”Biz kazıttık” deyince.
Doktor şaşkınlığının sebebini açıklıyor.
” Bilim adamları daha çok kısa bir süre önce bunu keşfettiler. Bir bebek dünyaya geldiğinde 40 gün içinde saçlarının kazınması o bebeğin gözlerini kuvvetlendiriyor. Saçlarını gürleştirip,zekasını açıyor. Özellikle 7 gün içinde bunun yapılması ise faydaları kat kat arttırıyor.
Peki, benim asıl merak ettiğim konu, 50 gün önce açıklanan bu habere siz nerden ulaştınız. Ve bebeğinizin saçlarını kestirdiniz.”
Anne-baba :
” Biz bunu Peygamber Efendimiz (ASM)dan öğrendik. Onun sünneti diye çocuğumuza uyguladık.”
Alman doktorun herkesi şaşırtan cevabı:” Sizin Peygamberinize bilimin yeni buluşları ne kadar çabuk ulaşıyor.” diyor.
Müslüman anne-baba Alman doktora can alıcı cümleyi söylüyor:
”Peygamber Efendimiz (ASM) bizden 1437 sene önce yaşadı. Ve ahirete teşrif etti.”
”O Zatın sünneti harekatı, iktida edilecek en güzel nümunelerdir ve takip edilecek en sağlam rehberlerdir ve düstur ittihaz edilecek en muhkem kanunlardır.Bahtiyar odur ki, bu ittiba-ı Sünnette hissesi ziyade ola.'(Lem’alar On Birinci Lema)
Hayatımızın her anını Sünnet-i Seniyye üzere yaşama gayreti ile umum kardeşlerimize selam ve dua ederiz.
İstanbul Nur Talebeleri

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir