VANLI TALEBE ABDULLAH EKİNCİ

Van’lı talebeler arasında yeralan Abdullah Ekinci 1899 yılında Van’da dünyaya gelmiştir. Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini ilk defa Birinci Dünya Savaşı öncesinde tanıdığını söyleyen Abdullah Ekinci, o günleri şöyle anlatır:

”Harpten önce Üstad Van’da çok şatafatlı gezerdi. Güzel giyinirdi, kibar ve güzel bir endamı vardı. Paşaların arkadaşıydı. Horhor Medreselerinde müderristi. Ben o yıllarda idadide okuyordum. Yani bugünkü lise manasındaydı.”

Üstad Hazretlerinin o yıllarda yanına gidip kendisine hizmet ettiğini de anlatan Abdullah Ekinci, “Biz hocalara çok hürmet ederiz. Bu sebepten Üstad’a da çok hürmet ve sevgimiz vardı. Annem saliha bir kadındı. Dininde, diyanetindeydi. O da Üstad’ı severdi. Üstad kimseden hediye gibi hiçbir şey almazdı. Ama annemin pişirdiği pilavı yerdi.

”Cumhuriyetten az önceydi. Kardeşi Abdülmecid Efendi Van’da Arapça hocasıydı. Üstad’ın tekrar Van’a geldiğini kardeşinden öğrendim. O zaman Nurşin Camiinde kalıyordu. Küçük kardeşim Hamid’e Üstad’dan bahsettim. Gidip hizmet etmesini, odun götürmesini söyledim.

Üstad bizi yabancı saymazdı. Annem de kardeşime ‘Git, sen Üstad’dan, Seyda’dan ders oku.’ diyordu. Kardeşim Hamid, Üstad’a gidip, kendisine ‘elifba’dan ders vermesini söylemiş. Üstad kendisine: “Ben mezun hocalara ders vermiyorum. Bu olur mu, Molla Hamid?’ diyor. İşte bu hâdiseden sonra kardeşimin adı ‘Molla Hamid’ oldu.”

O yıllarda memuriyete girmek isteyen Abdullah Ekinci, bu konuyu annesine tanışınca, annesi ona, ”Git, Seyda’ya sor. O razı olursa gir” demesi üzerine Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerine gidip, memuriyete, polislik mesleğine girmek istediğimi söyler. Bunun üzerine Üstad Hazretleri kendisine şöyle der:

”Polislik vazifesi çok mukaddestir. Mazlumları korur, milletin malını, şahsiyetini korur, zulme imkân bırakmaz, haksızlıkları önler. Eğer sen bunları yapabilirsen, polisliğe gir.’ dedi.(N.Şahiner, Son Şahitler’den derlenmiştir.)

Mukaddes vazifeleri yapmak azmiyle polislik mesleğine giren Abdullah Ekinci, bu meslekte Elli yıl hizmet eder. 1980 yılının Ocak ayında vefat eden Abdullah Ekinci’ye Allah’tan rahmet dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir