ÜMMÜ KÜLSUM BİNT SÜHEYL (R.ANHA)

Kureyş’in Abdulmenaf oğulları koluna mensup olan Ümmü Külsum bint Süheyl, Mekke’de İslamiyetin ilk yıllarında müslüman olan hanım sahabilerdendir. Kocası Ebu Sebre ile birlikte Peygamber Efendimize giderek, biat edip iman davetini kabul etmişlerdir.

Babası Süheyl bin Amr, İslamiyete karşı olup müslümanlara düşmanca davranıp onlara hertürlü eziyet ve işkence ediyordu. Bu işkencelerin karşısında dimdik duran Ümmü Külsum kocası ile iman safında yeralmıştı. Müşriklerin eza ve işkenceleri bu öncü müminler üzerinde giderek dayanılmaz bir hal almaya başlamıştı.

Ümmü Külsum, kocası Ebu Sebre ile maddi ve manevi bütün baskılara dayandı, her zorluğa büyük bir sabır gösterdi. O günlerde Allah Rasulunun emri ile müminler dinlerini rahatça yaşamak ve dini tebliğ etmek için Habeşistan’a hicret etmeye başladılar.

Allah yolunda yapılan İkinci Habeşistan hicretine Ümmü Külsum de kocası ile birlikte katılmıştır. Bu Habeşistan hicretine Ebu Sebre, Ümmü Külsum ile birlikte 83 erkek ve 18 hanım sahabi yeralmıştır. Habeşistan’da oğulları Muhammed ve Abdullah dünyaya gelmiştir. Uzun süre Habeşistan’da kalan aile daha sonra Efendimiz (ASM)ın Medineye hicreti üzerine Ümmü Külsum da kocasıyla beraber Habeşistan’tan hicret edip Medineye gelmişlerdir.

Peygamber Efendimiz(ASM)ın vefatı üzerine Ümmü Külsum ailesi ile birlikte Medine’den, Mekke’ye geri dönüp buraya yerleşmişlerdir. Hz. Osman (RA) döneminde Mekke’de vefat ettiği rivayet edilmektedir. Allah ondan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir