KAYS BİN HUZAFE (RA)

Kays bin Huzafe, Kureyş kabilesinin Sehmoğulları koluna mensup olarak Mekke’de dünyaya gelmiştir. Babası Huzafe bin Kays, annesi ise hanım sahabilerden Temime binti Hursan’dır. Sehm kabilesine ismini veren Sehm’in soyu Peygamber Efendimizin dedesi Ka’b bin Lüeyy’de birleşmektedir.

Ben-i Sehm kabilesi, Cahiliye döneminde Mekke’de yönetim ve başkanlık işlerini elinde tutup, şehrin idaresinde üst düzeyde söz sahibi idi.

Hazret-i Peygamber’in, bir olan Allah’a ibadet çağrısının ardından Kays, kardeşleri Abdullah ve Huneys ile birlikte Müslüman olup putlara tapmayı bırakmış, Cahiliye dönemi adetlerinden uzak durmuştur.

Hz. Peygamber’in Mekke’de başlattığı İslam davetine uyanlar günden güne artıyordu. Bu durumu gören müşrikler, hemen müslümanlara karşı işkence ve eziyetlere başladılar.

İslamiyetin ilk tebliğ yıllarında müslüman olan Kays, Mekke döneminin en çileli günlerini yaşadı. Kendi kabilesinden gördüğü ağır baskılar ve işkenceler sonrası kardeşi Abdullah ile beraber İkinci Habeşistan hicretine katıldı.

Kays bin Huzafe, Peygamber Efendimiz (ASM)ın Medine’ye hicret etmesinin ardından hazırlıklarını yaparak Habeşistan’dan Medine’ye hicret etmiştir. Kardeşleri Abdullah ve Huneys ile beraber Bedir Savaşından sonra Medine’ye gelmişlerdir.

Hazreti Peygamber(ASM) ile birlikte Bedir Savaşı haric bütün savaşlara katılan Kays bin Huzafe, Hicri 15 yılında Bizans’a karşı yapılan Yermük Savaşında şehid olmuştur. Allah Ondan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir