İMAN ERİ AMR BİN SAİD (RA)

Cahiliye döneminde Mekke’nin tanınmış kişilerden olan Ebu Ühayna’nın oğlu olan Amr bin Said, İslamın ilk yıllarında iman edip ilk Müslümanlar arasına katılmıştır. Abisi Halid bin Said’in İslamiyeti seçmesi üzerine babası Ebu Ühayna’nın kızıp Zureyba mevkiine çıktığı zaman hanımı Fatma bint Safvan ile birlikte müslüman olmuştur.

Mekke’li müşriklerin zulüm baskı ve eziyetlerine uzun süre sabreden Amr bin Said daha sonra zevcesi ile birlikte İkinci Habebiştan hicretine katılır. Daha önce hicret eden abisi Halid bin Said ile birlikte burada uzun süre yaşarlar.

Amr bin Said ve Halid bin Said, hicretin Yedinci yılında diğer sahabelerle birlikte Habeşistan’tan gemilerle Medine’ye gelirler. Hazreti Peygamber(ASM)ın Hayber’de bulunduğunu öğrenerek oraya giderler. Kardeşi Halid ile birlikte Peygamber Efendimiz(ASM)ı ziyaret eden Amr’ın elindeki yüzük ve üzerindeki nakış Efendimiz(ASM)ın dikkati çeker. Amr, yüzüğün üzerinde ”Muhammed Rasulullah” yazısı olduğunu söyler ve daha sonra da yüzüğü Rasulullah’a hediye eder. Bu yüzüğü Peygamber(ASM) tan sonra Üç Halife de kullanmıştır.

Peygamber Efendimiz(ASM) ile Mekke fethine, Huneyn, Taif ve Tebük gazvelerine katılan Amr bin Said, Efendimiz (ASM) tarafından Hayber, Tebük, Fedek ve Vadilkura’ya zekat memuru ve vali olarak gönderilmiştir.

Amr bin Said, Hz. Ebu Bekir döneminde iki kardeşi ile birlikte Suriye savaşlarına katılmışlardır. Üç kardeş daha sonra Bizanslılarla yapılan Ecnadin savaşında şehid olmuşlardır. Amr bin Said, Ecnadin Savaşında üstün hitabetiyle Müslümanları teşvik etmiş, kahramanca savaştıktan sonra şehid olmuştur. Amr’ın bu savaşta vucüdunda otuzdan fazla yara aldığı görülmüştür. Allah, O’ndan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir