İMAN EDEN İNSAN

İmanın bir insana sonsuz mutluluk kazandırdığı ve mümin insana ahirette dünya kadar büyük ve daimi bir saltanat verilmesinin izahı?

Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetlerinde iman eden ve güzel işler yapan insanların cennetle mükafatlandırılacağı beyan edilmektedir. Bu konudaki bazı ayetler şöyledir:
سْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
وَبَشِّرِ الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ اَنَّ لَهُمْ جَنَّاتٍ تَجْر۪ي مِنْ تَحْتِهَا الْاَنْهَارُۜ كُلَّمَا رُزِقُوا مِنْهَا مِنْ ثَمَرَةٍ رِزْقاًۙ قَالُوا هٰذَا الَّذ۪ي رُزِقْنَا مِنْ قَبْلُ وَاُتُوا بِه۪ مُتَشَابِهاًۜ وَلَهُمْ ف۪يهَٓا اَزْوَاجٌ مُطَهَّرَةٌ وَهُمْ ف۪يهَا خَالِدُونَ
“İman eden ve güzel işler yapanları müjdele: Altlarından ırmaklar akan cennetler onlarındır. O cennetlerden rızık olarak bir meyve yediklerinde, ‘Bu daha önce yediğimiz rızıktandır.’ derler. Rızıkları, dünyadakine benzer şekilde kendilerine sunulur. Orada onlar için tertemiz kadınlar vardır. Onlar orada ebedî olarak kalacaklardır.” (Bakara, 25 nci ayeti)

“Müttakiler güvenli bir yerde; bahçelerde ve pınar başlarındadırlar. İnce ipekten ve parlak atlastan giyinerek karşılıklı otururlar. Böylece biz onları, siyah iri gözlü hûrîlerle evlendirmişizdir.” (Duhan, 54 ncü ayeti)

Peygamber Efendimiz(ASM)ında bu konuda Cennet ile alakalı Tirmizi de yeralan hadisi şerif’i ise, “Bazı ehl-i Cennete dünya kadar bir yer veriliyor; yüz binler kasır, yüz binler huri ihsan ediliyor.” (Tirmizi, Cennet: 17, Tefsîru Sureti’l-Kıyâmeti)

Ayet ve hadislerde iman ile ölen bir insanın, ahirette ebedi bir cennet hayatını kazanacağı ve o cennet hayatında da asgari dünya büyüklüğünde özel bir mülke sahip olacağı müjdelenmekte. Evet, cennette makamı en düşük bir insana dünya büyüklüğünde özel bir mülk verilecek.

Yaratılış itibariyle nihayetsiz bir kabiliyete sahip ve sonsuz ihtiyaç lisanıyla sonsuz bir rahmetin kapısını çalan insana Ayette ve Hadis-i şerif’te müjdelenen İlahi nimetlere mazhaz olması hak ve hakikattır.

Cennet ve insanın Cennetteki hayatı ebedi,sonsuzdur. Bu açıdan bakılınca ebedi,sonsuz bir hayat sahibi insana bu nimetler verilmektedir. Ebedi, sonsuz bir hayata sahip olan insana, o kadar saray ve hurilerin verilmesi normal bir durumdur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir