EĞRİDİR’Lİ ÇİLİNGİR ALİ

”Çilingir Ali” ya da Ali Savran 1311 Eğridir doğumludur. Eğridirli Nur Talebelerinin Çilingir Ali Ağabey’i, 1948 Afyon Mahkemesinde Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri ile birlikte ”gizli cemiyet kurmak suçundan” yargılanmıştır.

Barla’ya sadece yaya veya atla gidilebilen yıllarda Eğridir gölü üzerinden motorla gidilen o dönemde Çilingir Ali’nin Risale-i Nur kitaplarını Isparta’dan Barla, İslamköy, Kuleönü gibi köylere ulaştırılması hizmetlerinde çok emeği geçmiştir.

Sav köyünden Hasan, o yıllara ait hatıralarında bu konuyu şöyle anlatır:”O gün 25-30 kitabı sırtıma aldım. Ali Savran’ın evine indirdim. Zira kitapları o zaman Üstad’a ulaştırmanın başka yolu yoktu. Ali Abi’nin annesi, ”ne getirdin oğlum yine”dedi. ”Nur getirdim.. Nur.. valide” dedim. ”Senin nur’dan başka ne işin var.”dedi. Ali, gel oğlum Sav’lı Hasan kitap getirmiş, koş gel” dedi. Çilingir Ali, ”tamam kardeşim, Evelallah, bunları ben Üstad’a ulaştırırım” dedi.

Üstad Hazretlerinin,”Eğridir kasabasını bana ziyade sevdirdi” dediği Çilingir Ali Savran yokluklar içinde hizmet etmiş ve Eğridir’den muhabere ve kitapların dağıtım ve ulaştırma hizmetini yürütmüştür.

Risale-i Nur Külliyatından Emirdağ Lahikasında yer alan bazı mektuplar:

”Atabeyli alîl (kötürüm) Ali Osman’ın yazdığı uzun mektubu ve Asâ-yı Musa Risalesi ve Nurların neşrinde cidden tesirli çalışması ve hizmet-i Nuriyede çok çalışkan Çilingir Ali ile ve dayısı Hasan’ın ona yardım etmesi ve mübarek hülyaları ve tevafukları bizleri ferahlandırdı. Eğirdir kasabasını bana ziyade sevdirdi. Cenab-ı Erhamü’r-Râhimîn onlardan razı olsun.”

… …

”Râbian: Eğridir kasabasında, isimlerini yazmadığım gayet ehemmiyetli kardeşlerimiz var. Onlara ve Mehmed Sabri gibi büyük santrala istinaden ve Sabri’nin yazısına benzettiğim dikkatli ve güzel ifadeli bir mektubu çalışkan ve ciddi kardeşlerimizden Çilingir Ali’den aldım. Onun arzusuyla aynını Lâhika’ya geçirdik. Ona ve onu çalıştırana mâşâallah ve veffekakümullah deriz.”

… …

”Alîl Ali Osman ve Çilingir Ali, Nur’un pek çalışkan kardeşlerimizin tebriklerini ruh u canımızla hem bayramlarını hem Leyle-i Kadirlerini hem hârika ve kıymetli ve çok sevaplı hizmet-i Nuriyelerini tebrik ediyoruz ve muvaffakıyetlerine ve mahfuziyetlerine dua ediyoruz. Onlar, Nur dairesini ebede kadar bir cihette minnettar ettiler, Allah razı olsun, âmin! Ali Osman’ın mektubunda isimleri bulunan kardeş ve hemşirelerimize birer birer selâm ve dua ediyoruz ve dualarını istiyoruz. Ve mübarek bir kardeşimiz olan Kâzım’ın ruhuna Cenab-ı Hak binler rahmet eylesin ve kabrini pür-nur etsin, âmin!”

23 Temmuz 1974 yılında vefat eden Nur Talebelerinin Çilingir Ali Ağabey’in,ruhuna binler fatiha dileriz.

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir