EFENDİMİZ (ASM) A SALAVAT GETİRMEK

Peygamber Efendimiz (ASM)a salavat getirmenin önemi ve salavat ne manaya gelmektedir?

Salavat, Salavatullah, Allah’ın, kusurları ve günahları afetmesi, rahmeti manasına gelmektedir. Müminler, Allah’ın af ve rahmet kapısını salavat ile çalar. Müminler, Efendimiz (ASM)a salavat getirerek, O’na kendilerini temsil hakkı verirler.

Peygamber Efendimiz (ASM)a salavat getirmek ise, Kur’an-ı Kerim’de Ahzab Suresi 56 ncı ayeti ile Allah’ın, müminlere emridir.
اِنَّ اللّٰهَ وَمَلٰٓئِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّۜ يَٓا اَيُّهَا الَّذ۪ينَ اٰمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْل۪يمً
“Şüphesiz ki Allah ve melekleri, Peygamber’e çokça salât ederler. Ey mü’minler siz de O’na salavât getirin ve tam bir teslîmiyetle selâm verin.” (Ahzab Suresi, 56 ncı ayeti)

Allah kainatı ve bütün mahlukatı Peygamber Efendimiz (ASM)ın yüzü suyu hürmetine yaratmıştır. Allah’ın rahmet kapısını O rahmet Peygamberi Efendimiz (ASM)ın ismi ve şefaati ile çalmak bir mümin için en sağlam yoldur. Bu yüzden mümin yapacağı duadan önce ve sonra Efendimiz (ASM)a salavat getirmelidir. Zira, ”iki makbul dua arasında yapılan dua kabul olur.” denilmiştir.

Salavat, Allah’ın rahmetini üzerimize çekmenin en güzel, kestirme yolu ve fomülüdür. Allah’ın katında en kıymetli, en değerli olan Habib-i Ekrem (ASM)ı araya koyarak onun şefaati ile Rabbimiz’den af ve mağfiret talep etmek en tesirli bir yoldur.

”İşte, ey insan! Bu rahmeti bulan, ebedî, tükenmez bir hazine-i nur buluyor. O hazineyi bulmasının çaresi, rahmetin en parlak bir misali ve mümessili ve o rahmetin en beliğ bir lisanı ve dellâlı olan ve Rahmeten li’l-Âlemîn ünvanıyla Kur’ân’da tesmiye edilen Resul-i Ekrem Aleyhissalâtü Vesselâmın sünnetidir ve tebaiyetidir. Ve bu Rahmeten li’l-Âlemîn olan rahmet-i mücessemeye vesile ise, salâvattır.

Evet, salâvatın mânâsı rahmettir. Ve o zîhayat mücessem rahmete rahmet duası olan salâvat ise, o Rahmeten li’l-Âlemînin vüsulüne vesiledir. Öyle ise, sen salâvatı kendine, o Rahmeten li’l-Âlemîne vesile yap ve o zâtı da rahmet-i Rahmân’a vesile ittihaz et. Umum ümmetin, Rahmeten li’l-Âlemîn olan Aleyhissalâtü Vesselâm hakkında, hadsiz bir kesretle, rahmet mânâsıyla salâvat getirmeleri, rahmet ne kadar kıymettar bir hediye-i İlâhiye ve ne kadar geniş bir dairesi olduğunu parlak bir surette ispat eder.

Elhasıl: Hazine-i rahmetin en kıymettar pırlantası ve kapıcısı zât-ı Ahmediye Aleyhissalâtü Vesselâm olduğu gibi, en birinci anahtarı dahi Bismillâhirrahmânirrahîm’dir. Ve en kolay bir anahtarı da salâvattır.(Lem’alar)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir