EMİRDAĞLI AHMED URFALI

1924 yılında Afyon’a bağlı Emirdağ’da dünyaya gelen Ahmed Urfalı, Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin Emirdağlı Nur Talebeleri arasında yer almıştır.

Dedeleri Hafız Mustafa’nın, birkaç kuşak önce İstanbul’a giderken Emirdağ’ında konaklaması ile buraya yerleştiklerini hatıralarında dile getiren Amed Urfalı, ”1934 de çıkan soyadı kanunu gereği biz de ”Urfalı” soyadını aldık.”

Ticaretle uğraşan Ahmed Urfalı, 1945 yılında Balıkesir’de asker iken izin ziyareti sırasında Üstad Bediüzzaman Hazretleri ile görüştüğünü belirterek,”1947 yılında terhis olduktan sonra, Ceylan Çalışkan ve Mustafa Acet ile birlikte Üstad’ın hizmetine girdim. İslam yazısını Üstad’ın yanında bulunan talebelerden öğrendim. Bu şekilde risaleleri yazmaya başladım. Üç tane Sözler yazdım. Üstad tashih ederek duasını yazıp tekrar bana iade etti. Üstad Bediüzzaman’ın 1960’a kadar kalmış olduğu Emirdağ ve Isparta’da pek çok hizmetinde bulundum.”

Üstad Bediüzzaman ve talebelerinin Emirdağ’dan Afyon Hapsine götüldüğü zaman kendisinin dışarda kaldığını da söyleyen Ahmed Urfalı, ”Bir gün bir zabıta memuru ile münakaşa sırasında, onun Üstad’ı asacaklar sözü üzerine ”Said Nursi’ye bir şey yapamazlar. O’nun kılına bile dokunamazlar. ” dedim.

Bunun üzerine beni şikayet etmiş. Beni yakalayıp Emirdağ hapsine attılar. Bir hafta burada kaldım. Sonra Afyon Cezaevine götürdüler. Dördüncü koğuşta Tahir Mutlu Ağabeylerle beraber kaldım Daha sonra ise beni tahliye ettiler. Böylece, Afyon maznunları arasında ben de yeraldım.”(Son Şahitlerden derleme)

Uzun yıllara Kur’an iman hizmeti Risale-i Nur’a talebe olan Amed Urfalı 14 Mayıs 2013 de Emirdağ’da vefat etmiştir. Nurköy olarak kendisne Allah’tan rahmet dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir