ÇAYCI EMİN AĞABEY

Yemen Çayır,Van’da böyle tanınır,Nur Talebeleri ise onu Çaycı Emin Ağabey diye bilirdi. Zira,Üstad Hazretleri onun ismini yıllar önce Emin olarak değiştirmişti.Şarkta Küresinli aşiretinin lideri olan Çaycı Emin Ağabey,Doğu Anadolu’dan sürgün olarak Kastamonu’ya gelmişti. Nasrullah Camiinin şadırvanının yanında bir çay oçağı açarak,çaycılık yapıyordu.

Yıl 1936,şadırvanda ilk defa gördüğü yaşlı bir insan elinde testi su dolduruyordu. Sarıklı,cüppeliydi. Hemen yerinden kalktı ve selam verdi.
”Sen nerelisin kurban?”dedi.Selamı alan Zat:
”Beni takip ediyorlar,bana yaklaşma sana zararım dokunur.” diye cevab verdi.

BİR HİZMET MODELİ

Birgün bir polis gelir, Çaycı Emin Ağabey’i alıp kaleye götürür ve orada Üstad’la tanışır.Üstad,kimseyle görüşemediğini,kendisinin bazı ihtiyacları olduğunu bunları kendisi ile yapmak istediğini söyler.
”Benim yanıma kimseyi bırakmıyorlar. Ben şimdi yatağımı sana satacağım,sen de alacaksın. Sonra bana kiraya vereceksin. Böylece her zaman senle görüşeceğim.”
Ertesi günü karakoldan beni komiser çağırdı. Bana hitaben:
”Bu Hoca Efendi yatağını satmak istiyor,sen bunun yatağını alırmısın?” dedi.Bende alacağımı söyledim. Yatağın olduğu üst kata çıktık.Yatağa baktım. Yirmi beş lira kıymet biçtik. Yatağı satın aldım.Sonra kendisine kiraladım. Ne kadar yatarsa o kadar kira alacaktım. Böylece,hergün kira bahanesi ile Üstad’ın yanına gidip,geliyor,ihtiyaclarını temin ediyordum.

Üstad,Kastamonu’da dağa çıkardı. Dağda oturur,ibadet eder,eserlerini yazar,tashih eder ve dönerdi. Birgün sabah namazından çok önce yanına gittim. Üstad seccadenin üzerinde ibadet ediyor,seherin soğuğunda,hazin bir sesle dua ediyor,için,için yalvarıyordu.Ben heyecan içinde iki saat,bu ulvi hali titreyerek,ürpererek seyrettim. Ezan okunmaya başlayınca Üstad bana döndü:
”Emin,sen çok büyük hata ettin! Yemin ederim ki,benim bir vaktim var,o vakitte kimseyi kati bir surette kabul etmem.Sen çok yanlış ettin. Bir daha böyle erken gelme,ezan okunmayınca gelme.” dedi
Titreyerek,”Efendim affet! bir daha ezandan önce gelmem” dedim.
1943 yılında Üstad Bediüzzaman Said Nursi ile birlikte Denizli’de dokuz ay hapis yatan Çaycı Emin Ağabey ile ilgili lahikalarda birçok mektub bulunur.
Çaycı Emin Ağabey,1967 yılında Van’da bir trafik kazasında yanarak,şehid olarak vefat etmiştir.Ruhuna fatiha.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir