TOKAT ŞEFKAT Mİ? …

Risale-i Nur’dan öğrendiğimize göre,insan hayatında bazen tokatlar yiyor. Bu da iki türlü oluyor. Birisi şefkat tokadı, diğeri ise zecir(menetme,engelleme,yasaklama) tokadı.
Şefkat tokadı,Risale-i Nur hizmetinde samimi olup,tembellik veya bilerek,bilmeyerek hata işleyenlere geliyor. İnsanı uyandıran,aklını başına getiren tokatlardır.
Zecir tokadı, bu da Risale-i Nur davasında samimi olmayan,arasıra derse falan gelen, fakat bilerek zarar vermeye çalışanlara gelen tokatlar. İnsanı per perişan eder,feleğini şaşırtır, ne olduğunu anlamaz. Dünyası alt üst olur. Allah saklasın, insanı böyle tokattan.

TOKATI NASIL ANLAYACAĞIZ

Peki,tokat geldi, nasıl anlayacağız, şefkat mi, zecir tokatı mı? Zor bir durum. Tokatı yedi,eğer Nur Hizmetinde aynı şevk ve heyecanla çalışıyorsa bu şefkat tokatı yemiştir. Yok uzaklaşmış,maddi manevi perişan olmuşsa, bizce bu da zecir tokatıdır. Ha bir de şu var,tokatlar devam ediyor, durmuyor.

Kendimize dikkat edelim,derslere gitmekte zorlanıyorsak, hizmetle alakalı bir konuda istenilen gayreti göstermiyorsak, Kur’an,Risale okuyamıyorsak, ailemizde huzurlu değilsek,geçim sıkıntısı içindeysek, tokatlar üzerimizde demektir. Bir an önce aklımızı başımıza almamız gerekmektedir.

Hemen tövbe,istiğfar ile temizlenmeye çalışmalıyız. Eğer bu yolla temizlenemiyorsak, demek ki,işimiz zor. Allah bu sefer bela ve musibet tokatı ile temizler, tabi temizlenecek durumdaysak.
Dünyevi kirlerden de bazen temizlenmek zordur. Sadece su ile elimizi temizlediğimiz gibi bazen de sabun bile fayda etmez. Başka temizlik maddeleri ararız.Temizlenmek için ne yapmalıyız,tövbe etmeliyiz,sonra sevab işlemeliyiz,ve devamlı dua etmeliyiz.

” Günahlarımı bağışla ya Gaffar,ya Settar,ya Tevvab,ya Vehhab
Beni affet ya Vedud,ya Rauf,ya Afuvv, ya Gafur
Günahlarımı affet ya Halim,ya Alim,ya Kerim,ya Rahim”
” Allah’ım Gafur ismine sığınırız,günahlarımızın affı için Settar ismine sığınırız, kusurlarımızı örtmek ve gizlemek için.
.Ey Rabbi’miz! Senden başka gidecek kapı yok,bizi  affet günahlarımızı bağışla Yarabbi!”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir