AZİZ SIDDIK FEDAKAR KAHRAMAN

Lahika Mektublarında, Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, talebelerine sıklıkla, “Aziz, Sıddık, Fedakar, Kahraman Gayretli Kardeşlerim.” şeklinde hitap ediyor. Bu kelime ve tabirlerle verilmek istenen mesajı nasıl anlamalıyız?

Evet, Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri bütün mektuplarının başında aziz, sıddık, fedakâr, kahraman, gayretli kardeşlerim gibi tabirleri kullanmıştır.

Çok dürüst, çok doğru anlamında olan sıddık, ıstılah manada ise, hakta ve doğrulukta şiddetli sebat ve sarsılmamak demektir.

Sıddık birisini yolundan dünyanın en cazip en çekici hali şaşırtamaz, istikametini bozamaz. İmanı, çelik  gibi metin ve sağlamdır. Mesela, Hazreti Ebu Bekir (RA) gibi.

Aziz: İzzetli, dost, dinini dünyaya âlet etmeyen, kalbi temiz, mânevi kudret ve kuvvet sahibi gibi manalara  gelir.

Bu kelimeler, Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin, insanlara hitap adına önemli bir üslup ve yaklaşımıdır. Birçok istekler ve beklentiler bu kelimelerle ifade edilerek, ortaya çıkacak cemaatin hangi özellikleri taşıması dile getiriliyor. Adeta bu tabirlerin içini, Nur Talebelerinin doldurması isteniyor.

Bir diğer anlamamız gereken konu da, Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, talebelerinden beklediği sıfatları, böyle nazik üslupla dile getiriyor. Ve muhataplarından da, o beklenti doğrultusunda kendini geliştirmesine gayret etmesini istiyor.

Üstad Hazretleri, ayrıca talebelerine ve kendisine muhatap olanlara ne kadar değer verdiğini bu tabirlerle ifade ederek, onlara olan bakışını ortaya koymuş oluyor.

Üstad Bediüzzaman Hazretleri, kardeş demekle, hizmet içinde, herkesin eşit olduğunu, kimsenin kimseden üstün olmadığını, Kur’an hizmetinde herkesin bu tabir içinde ele alınmasını ders veriyor.

Bizim anladığımız en önemli bir diğer konu ise, Üstad Bediüzzaman Hazretleri, bizim de birbirimize bu şekilde yaklaşmamız, seslenmemiz gerektiğini,fiili olarak dile getirip bize ders veriyor. Nur Talebesi olan insanın, ihlas sahibi olup aziz olmasını, sıddık olup, Kur’an’a, imana, Risale-i Nur’a ve mesleğine, esasatına sadık kalmasını istiyor.

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, bizleri böyle olmaya teşvik ve tavsiye ediyor. Nur şakirtleri Aziz, Sıddık, Kahraman, Gayretli, Fedakar olmalıdırlar, diye bize ihtar ve ikazda bulunuyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir