YEZİD BİN ZEM’A (RA)

Mekke’de doğan Yezid bin Zem’a Kureyş’in Esed Oğulları Kabilesindendir. Kureyş eşrafından olan Yezid, Cahiliye döneminde Mekke’lilerin danışmanı konumundaydı. Annesi Karibe el Kübra bint-i Ebu Ümeyye’de Mahzumoğulları kabilesinden olup Peygamber Efendimizin zevcelerinden Hz. Ümmü Seleme’nin kardeşidir.

Yezid, o dönemde Mekke’nin idaresinde söz sahibi olan Mesura veya Meşveret’in idarecisiydi. Kureyş Kabilesi Reisleri bir işe karar vermeden önce bu işe bakan kimseyle istişare ederlerdi. Esed Oğullarından olan Yezid bin Zem’a da o zaman bu işi yapıyordu. Mekke’liler bir iş üzerinde karara varmadıkları zaman o işi Yezid’e havale ederlerdi. Yezid o işi uygun görürse susar,görmezse müdahele ederdi.

Yezid bin Zem’a, İslam davetinin başladığı ilk günlerde Kelime-i Şehadet getirerek müslüman olmuştur. Cahiliye döneminde kendisine danışılan Yezid, Müslüman olunca müşriklerin baskı, işkence ve zulmüne uğradı. Baskı ve işkencelerin artması üzerine Allah yolunda yapılan İkinci Habeşistan hicretine katıldı.

Yezid bin Zem’a, Peygamber Efendimiz(ASM) ile birlikte Taif Gazvesine katıldı. Taif’i kuşatan İslam Ordusu burada uzun süre Sakiflilerle savaştı. Sakifliler, müslümanlara ok ve taş atıyorlardı. Efendimiz, Taif’i yirmi geceden fazla kuşattı.

Savaşın şiddetli bir anında Yezid bin Zem’a, atının üzerinde ilerleyip Taif kalesinin dibine kadar yaklaştı. Buradan Taiflilere,”Siz bana eman verin. Sizinle konuşup, aranızı bulayım.”dedi.

Taifliler bunu kabul etmiş göründüler. Yezid bin Zem’a onlara biraz daha yaklaşınca onu oklayıp şehid ettiler. Allah ondan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir