VEHB BİN SAD BİN EBİ SERH (RA)

Miladi 590 yılında Mekke’de doğan Vehb Bin Sad Bin Ebi Serh, Beni Malik bin Huseylilerdendir. Annesi Eşarilerden Muhane Bint-i Cabir’dir.

İslamiyetin ilk yıllarında iman edip müminler arasına katılan ve Sahabe olan Vehb Bin Sad Bin Ebi Serh, İkinci Habeşistan hicretine katılmıştır.

Uzun yıllar Habeşista’ta kalan Vehb Bin Sad Bin Ebi Serh, buradan Medine’ye hicret etmiştir. Rasulullah, Medine’de Vehb Bin Sad ile Suveld Bin Amr arasında din kardeşliği bağını kurmuştur.

Medine’de yeni bir hayata başlayan Vehb Bin Sad Bin Ebi Serh, Peygamber Efendimiz (ASM) ile birlikte Bedir, Uhud, Hendek ve Hayber Gazvelerine katılmış, Hudeybiye Sulh Anlaşmasında ve Beyat-ı Rıdvan’da da bulunmuştur.

Hicri 7.nci Miladi 629 yılında Bizans’lılarla yapılan Mute Savaşına da katılan Vehb Bin Sad Bin Ebi Serh, bu savaşta şehid olmuştur. O zaman kırk yaşlarında olduğu tarihi kayıtlarda yer almaktadır. Mute’de  din kardeşi Suveld Bin Amr da şehid olmuştur.  Bu savaşta İslam ordusunun komutanlarından olan Halid Bin Velid’in, ”Mute Savaşında elimde dokuz kılıç parçalandı, yalnız ağzı enli olan Yemani bir kılıcım vardı, elimde o dayanabildi.” dediği kaydedilmektedir.

Allah, Onlardan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir