VEFAT EDEN BİR KİMSENİN ARKASINDAN

Vefat eden bir kimsenin yanına gidilği zaman ne yapıp nasıl davranmalıyız?

İnsanlar, ölüm olayı karşısında ilk anlarda ne yapacaklarını ne söyleyeceklerini şaşırırlar. İşte o şaşkınlık anında paniğe kapılmadan, teslimiyet göstererek güzel temennilerde bulunmak çok önemlidir. Herşeyimizde rehber aldığımız Peygamber Efendimiz (ASM)in bu konuda hadis kitablarında yeralan Ebu Seleme Abdullah İbni Abdülesed el-Mahzumî(RA)ın vefatı üzerine yapmış olduğu işlemler bizler için fiili bir sünnet hükmündedir.

Ümmü Seleme(RA)dan rivayet edilen Hadis-i Şerif, şöyledir:

Rasulullah (SAV), vefat etmiş olan Ebu Seleme’nin yanına girdi. Gözleri açık kalmıştı, onları kapattı. Sonra şöyle buyurdu:

“Ruh çıkınca gözler onu izler.”

Bu sırada Ebu Seleme’nin aile fertlerinden bazıları bağıra çağıra ağlamaya başladılar.Bunun üzerine Rasulullah(SAV);

“Kendinize hayırdan başka bir şeyle dua etmeyin. Çünkü melekler dualarınıza âmin derler” buyurdu. Sonra şöyle dua etti:

“Allah’ım! Ebu Seleme’yi bağışla. Derecesini hidayete ermişler seviyesine yükselt! Geride bıraktıkları için de sen ona vekil ol! Ey alemlerin Rabbı! Bizi de onu da bağışla!. Kabrini genişlet ve nurla doldur!” (Müslim, Cenâiz 7)

Hadis-i Şerif bizlerin şu hususlarda dikkatimizi çekmektedir. Peygamberimiz(ASM) cenazenin yanına gelince, onun açık kalmış gözlerini, “Ruh çıkınca gözler onu izler”diyerek kapatmıştır. Fahr-i Kainat Efendimiz(SAV)’in bu işlemi bizzat yapmış olması, ümmet için bir sünnet olmuştur.  Cenazenin yakınlarının, kendileri hakkında birtakım olumsuz sözler söylemesi, doğru değildir. Peygamber Efendimiz, bizzat kendisi Ebu Seleme için dua etmek suretiyle vefat eden Müslümanlara nasıl dua edilmesi gerektiğini göstermiştir.

Resûl-i Ekrem Efendimiz(SAV)in yaptığı bu duada üç güzellik vardır. Vefat eden kimse ve orada bulunan insanlar için bağışlanma dileğinde bulunuyor. Herkesin Allah’ın mağfiretine ihtiyacı olduğunu vurgulamış oluyor.

İkinci dikkat çekilen konu, kabrin genişletilmesi ve aydınlatılması dileği, insanın ilk durağı olan kabir konusunda endişelerin dağılmasını istemektir. Bu, ölenin yakınları için son derece rahatlatıcı bir duadır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir