TEK TASASI VAR

Peygamber Efendimiz Aleyhisselatü Vesselamın tek derdi,tek tasası var, oda ümmeti.O’nun kurtulması için, bütün güç ve kuvvetini,hatta hayatını vermiş. Bir insan var,bizim için çabalıyor gayret gösteriyor,şefkat ediyor,merhamet ediyor. Hem de her şartta.Doğarken, ümmeti,ümmeti diye dünyaya geliyor. Yaşarken hep aynı kelime, Mirac’ta bile yine ümmetini düşünen bir Peygamber. Bizim ne yapmamız lazım, O’nun engin şefkatine karşı O’nun sünnetine uymamız gerekmez mi? Ayrıca O’nun her sünnetinde de yine bizim faydamız ve menfaatimiz var. Kabre kadar değil,ahirette de insana çare olmakta.

Sünnet yolu görünüşte Efendimiz (ASM) ın yolu olarak görünse de hakikatte Allah’ın O’na talim ettirdiği bir yoldur. Bu yolun sahibi sonsuz hikmet ve ilim sahibi Allah’tır.Eğer biz bu yola aklımızı kullanıp girmezsekte Allah, bu yola girecekleri,O’nu dinleyecekleri etrafında toplattırır.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri Lem’alar adlı eserinde Tevbe Suresi 129 ayetinin bizleri bu konuda ikaz ettiğini dile getirmekte:

فَاِنْ تَوَلَّوْا فَقُلْ حَسْبِىَ اللهُ لاَ اِلٰهَ اِلاَّ هُوَ عَلَيْهِ تَوَكَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِيمِ

“Ey insanlar, ey Müslümanlar! Böyle hadsiz bir şefkatiyle sizi irşad eden ve sizin menfaatiniz için bütün kuvvetini sarf eden ve mânevî yaralarınız için, kemâl-i şefkatle, getirdiği ahkâm ve Sünnet-i Seniyyesiyle tedavi edip merhem vuran şefkatperver bir zâtın bedihî şefkatini inkâr etmek ve gözle görünen re’fetini ittiham etmek derecesinde onun sünnetinden ve tebliğ ettiği ahkâmdan yüzlerinizi çevirmek ne kadar vicdansızlık, ne kadar akılsızlık olduğunu biliniz.

“Ve ey şefkatli Resul ve ey re’fetli Nebî! Eğer senin bu azîm şefkatini ve büyük re’fetini tanımayıp akılsızlıklarından sana arka verip dinlemeseler, merak etme. Semâvat ve arzın cünudu taht-ı emrinde olan, Arş-ı Azîm-i Muhitin tahtında saltanat-ı rububiyeti hükmeden Zât-ı Zülcelâl sana kâfidir. Hakikî muti taifeleri senin etrafına toplattırır, seni onlara dinlettirir, senin ahkâmını onlara kabul ettirir.”

”Allah’ım bizi sünnete uyan ve onu yaşamaya çalışanlardan eyle.”(Amin)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir