PEYGAMBER EFENDİMİZ(ASM)IN İKİNCİ EVLİLİĞİ

Peygamber Efendimiz (ASM)ın ikinci evliliği nasıl olmuştur?

Peygamberliğin 10 ncu yılında, Hz. Hatice(RA)ın vefatından sonra Peygamber Efendimiz(ASM) çocukları ile birlikte O’nun eksikliğini yaşamaktaydı. Bir gün Efendimiz(ASM)ı ziyarete gelen Havle bint-i Hakim bu durumu fark eder ve:

”Ya Rasulallah, Hatice’nin eksikliği gözümden kaçmadı.” der.
Efendimiz, ”Evet Hatice çocuklarımın annesi ve evimin gözetleyicisiydi.” diye cevap verir. Havle(RA), Efendimiz’e,”Ya Rasulallah evlenmek istemez misiniz?” der.

Efendimiz, ”Hatice’den sonra. Kiminle?” dedi. Havle’nin ”İster bakire, istersen dulla” cevabına Efendimiz, ”Kimdir onlar?” diye sordu.

”Bakire olan Allah’ın kullarından sana en layıkı, seni tasdik edip iman edenlerin ilki Ebubekir’in kızı Aişe, dul da Sana iman etmiş söylediklerine tabi olmuş Sevde bint-i Zem’a’dır.” diye cevap verir. Biraz düşünen Efendimiz, Havle’ye,” Git onlara beni anlat. Benim için her ikisiyle de konuş.”buyurdu.

Havle, bu şerefli hizmeti yerine getirmek üzere Aişe, Sevde ve aileleriyle ayrı ayrı görüştü. İki aile de O’na yakın olmak için can atıyordu. İki ailenin de bir takım soruları vardı. Efendimiz bu soruların cevaplarını Havle ile onlara ulaştırdı. Hz. Aişe ile nişan, Hz. Sevde bint-i Zem’a ile de nikah yapıldı.

Hz. Hatice(RA)dan sonra Peygamber Efendimiz(ASM)ın evlendiği ilk hanım Sevde bint-i Zem’a olmuştur. Bu evlilik Mekke’de Peygamberliğin Onuncu yılında Ramazan ayında gerçekleşmiştir. Sevde (RA)ın kocası ölmüş, beş küçük çocuğu ile dul kalmıştı. Himayeye muhtaç, fakat Efendimiz ve çocukları ile de ilgilenebilecek bir fıtrattaydı. Böylece, Hz. Sevde, Peygamber Efendimiz ile evlenerek haneyi saadetinin hizmetini görmeye başladı.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir