NURUN İKİ BÜYÜK KAHRAMANI BABA-OĞUL ÇELEBİ’LER

 

1926 Yılında Barla’da başlayan ve Anadoluya yayılan Risale-i Nur hizmetinde birçok ailelerin (baba-oğul-hanım-kız)yer aldığını görmekteyiz.Yüzlerce aile bu yolda ellerinden gelen fedakarlıkları yapmış ve Nur Risalelerinin dünyaya yayılmasında başrol oynamışlardır.
Nurköy olarak yaptığımız araştırmada bu aileler içinde en dikkat çeken ailelerden birisi baba-oğul Ahmed Nazif Çelebi-Selahaddin Çelebi.Allah’ın büyük bir ihsan ve lütfuna sahip bu aile, binler maşaallah denilerek alkışlanacak bir hayat sürmüş.
Kastamonu’ya baglı İnebolu’lu olan baba-oğul Çelebi’ler elele başladıkları Kur’an ve iman davasına ahir ömürlerine kadar beraberce devam etmiş, Nur’un iki kahramanlarıdır.
1936 yılında Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini Kastamonu’da ziyaret eden baba Nazif Çelebi yazdığı risaleleri oğlu Selahaddin ile Üstad’a gönderir ve birlikte Nur’a talebe olurlar.
Artık Kur’an, iman yolculuğunda baba-oğul beraberliği başlamıştır.

HAYATLARINDAN KISA BÖLÜMLER

. Baba-oğul 1943 de Denizli Ağır Ceza Mahkemesine sevk edilirler, beraber hapishanede Nur hizmetinde bulunurlar. 1944 Haziran’da birlikte beraat ederler.
. 1944 yılında İstanbul’dan satın alıp getirdikleri teksir makinesiyle ilk defa risaleleri teksir ile çoğaltmaya başlarlar.
. İlk teksir edilen risale Üstad’a götürüldüğünde, Üstad çok sevinir ve eserin sonuna şu duayı ekler :
” Ya! Rabbi! Bir kalemle beşyüz nüsha yazan Nazif Çelebi ve
mübarek yardımcılarını Cenet ül Firdevste mesud kıl.”
. Baba-oğul 1948 de bir kez daha birlikte hapis yatarlar.Afyon Ağır Ceza Mahkemesinde birlikte yargılanır beraber cezaevinde kalırlar.
. Baba ile oğul’un Kur’an ve iman davasındaki hatıraları oldukça fazladır. Bir çoğu Kastamonu Lahikasında neşredilmiştir.
. Üstad Hazretlerinin birçok dualarına mazhar olan baba-oğul için yine Üstad’ımız şu ifadeleri kullanmakta :
” Baba-oğul, Ahmed Nazif, Selahaddin. Bu iki zat Risale-i
Nur’un neşrinde iki yüz adam kadar çalıştıklarını
görüyoruz.”
. Baba 1964 de oğul ise 9 Ocak 1977 de vefat eder. Kabirleri İnebolu’dadır.
Ahmed Nazif Çelebi ve oğlu Selahaddin Çelebi Nur Talebelerinin kendilerine örnek alabileceği şahıslardır.Hayatları boyunca hiçbir zorluğa boyun eğmeden Kur’an ve imana hizmet etmişlerdir. Çelebi hanedanı gibi imana, İslama ve Kur’an’a hizmet etmiş ve eden bütün müslümanları rahmetle anar, ruhlarına binler fatihalar hediye ederiz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir