NEFSİ TERBİYE ETMENİN YOLU

Ramazan Ayında Oruc tutmanın insana sağladığı en önemli konu nedir?

Ramazan Ayı Orucunun insana sağladığı çok önemli faydalar vardır. Bizce önemlilerinden birisi de nefse aczini göstermek ve onun sahip olma arzusunu kırmaktır. Oruc insan nefsinin damarını açlık ile kırar, onun firavunluk cephesine darbe vurur. Aczini gösterir, Allah’a kul olduğunu bildirir.

İnsan nefsinin en önemli özelliği, yemek içmektir. Nefsi nefis yapan; yeme-içmedir. Yani nefsi ıslah ve terbiye etmenin en kestirme ve garanti yolu; yeme-içmenin kontrol edilmesi ve azaltılmasıdır.

Üstad Bediüzzaman Hazretleri, işte bu hakikati beyan etmek için Ramazan Risalesinde Hadis-i Şerif’te yer alsn şu temsili veriyor. Allah ile nefis arasındaki bu hoş hikayenin ana konusu; nefsi terbiye etmenin en güzel yolunun açlık olduğu insana öğretiliyor. Ramazan ile nefis kontrol altına alınıyor. İnsan, Oruçla bir taktik öğreniyor.

”Ramazan-ı Şerifin orucu, doğrudan doğruya nefsin mevhum rububiyetini kırmak ve aczini göstermekle ubûdiyetini bildirmek cihetindeki hikmetlerinden bir hikmeti şudur ki:

Nefis Rabbisini tanımak istemiyor; Firavunâne kendi rububiyet istiyor. Ne kadar azaplar çektirilse, o damar onda kalır. Fakat açlıkla o damarı kırılır. İşte, Ramazan-ı Şerifteki oruç, doğrudan doğruya nefsin Firavunluk cephesine darbe vurur, kırar. Aczini, zaafını, fakrını gösterir, abd olduğunu bildirir.

Hadisin rivayetlerinde vardır ki:

Cenâb-ı Hak nefse demiş ki: “Ben neyim, sen nesin?”

Nefis demiş: “Ben benim, Sen sensin.”

Azap vermiş, Cehenneme atmış, yine sormuş. Yine demiş: “Ene ene, ente ente.” Hangi nevi azâbı vermiş, enâniyetten vazgeçmemiş.

Sonra açlıkla azap vermiş. Yani aç bırakmış. Yine sormuş: “Men ene? Ve mâ ente?”

Nefis demiş: اَنْتَ رَبِّى الرَّحِيمُ وَاَنَا عَبْدُكَ الْعَاجْزُ Yani, “Sen benim Rabb-i Rahîmimsin. Ben senin âciz bir abdinim.

اَللّٰهُمَّ صَلِّ وَسَلِّمْ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ صَلٰوةً تَكُونُ لَكَ رِضَۤاءً وَلِحَقِّهِ اَدَۤاءً بِعَدَدِ ثَوَابِ حُرُوفِ الْقُرْاٰنِ فِى شَهْرِ رَمَضَانِ وَعَلٰۤى اٰلِهِ وَصَحْبِهِ وَسَلِّمْ

Allah’ım! Efendimiz Muhammed’e ve âl ve ashabına Senin razı olacağın ve onun lâyık ve müstehak olduğu bir rahmetle, Ramazan ayında okunan Kur’ân’ın harfleri adedince salât ve selâm et. Âmin.”(Mektubat)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir