MUAMMER BİN ABDULLAH (RA)

İslamiyet’in ilk yıllarında müslüman olan Muammer bin Abdullah, ikinci kafileyle Habeşistan’a hicret edenler arasında yeraldı. Bir müddet Habeşistan’ta kaldıktan sonra Mekke’ye dönen Muaammer(RA) hicret emri üzerine Medine’ye hicret etmekte bi­raz gecikir, bu sebeple yapılan savaşlara iştirak edemedi.

Medine de Peygamber Efendimiz (ASV)ın hizmetinde bulunan Muammer bin Abdullah(RA) Re­sû­lul­lah’ın devesi üzerinde bulunan “mahmil”i düzenlemekle vazifelendirilmiştir. Bir defasında iyice bağla­madığı için “mahmil” yolda sallanmaya başladı.

Peygamberimiz, “Muammer, bu mah­milin bağları gevşek gibi geliyor bana!” buyurdu. Muammer(RA), “Yâ Re­sû­lal­lah, ben her zamanki gibi onu sımsıkı bağlamıştım. Benim hizmetinizde bulunma şerefime gıpta eden biri gevşetmiştir!” dedi. Re­sû­lul­lah (ASV) tebessüm ederek, “Muammer, senin gönlün rahat olsun, ben senin yerine kimseyi tayin etmem!” buyurmuştur.

Muammer bin Abdullah, Re­sû­lul­lah’ın mübarek saçlarını kesme şerefine de nail olan sahabilerden biridir. Birgün saç kesmek üzere usturayı hazırladığında Efendimiz (ASV)latife olarak, kendisine, “Muammer! Re­sû­lul­lah, kulağının memesini sana  tes­lim etmiştir.” buyurmuştur.

Sevinç içinde ne yapacağını şaşıran Muammer bin Abdullah(RA), “Yâ, Re­sû­lullah, bu, Allah’ın ne kadar büyük bir nimeti ve ihsanıdır ki, sizin saçınızı kesmek şerefine nail oldum!” diye cevap vermiştir.

Veda haccına da katılan Muammer bin Abdullah(RA), burada yine Efendimiz(ASV)’ın mübarek saçlarını kesme şerefine ulaşmıştır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir