MESLEĞİMİZ TECAVÜZ DEĞİL TEDAFÜDÜR

Risale-i Nur mesleğinin tecavüz değil müdafaa, tahrip değil tamir olduğu ifadelerinden ne anlamalıyız?

”Ey kardeşlerim;

Mesleğimiz, tecavüz değil tedafüdür. Hem tahrip değil, tamirdir. Hem hâkim değiliz, mahkûmuz. Bize tecavüz eden hadsizdirler. Mesleklerinde, elbette çok mühim ve bizim de malımız hakikatler var. O hakikatlerin intişarına bize ihtiyaçları yoktur. Binler o şeyleri okur, neşreder adamları var. Biz onların yardımlarına koşmamızla, omuzumuzdaki çok ehemmiyetli vazife zedelenir ve muhafazası lâzım olan ve birer taifeye mahsus bir kısım esaslar ve âli hakikatler kaybolmasına vesile olur.”(Kastamonu Lahikası)

Kastamonu Lahikasında geçen, “Nur mesleği tecavüz değil tedafüdür.” ifadesi ile Üstad Bediüzzaman Hazretleri, o dönemde kendilerine birçok yönden tecavüz edildiğini buna mukabil onları araştırmak ve uğraşmak yerine, onlardan bir saldırı ve hücum gelirse müdafaa yaparız diyor.

Üstad Bediüzzaman Hazretleri, Nur talebelerinin yüz eli de olsa Kur’an, iman hizmetine sarf etmesine, çünkü bu zamanda insanların imanı tehlike de öncelikle imanların kurtarılmasına çalışmak için diğer meslek ve meşreplerin ne yaptıklarına bakmamak gerektiği dersini veriyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir