KÜRELİ SAATÇI NURİ

Zeynel Abidin Efendi’nin oğlu olan Mehmed Nuri(Saatçı Nuri), 1900 yılında Kastamonu’ya bağlı Küre ilçesinde dünyaya gelmiştir. Rüştiye mezunu olan Mehmed Nuri Acar,o yıllarda ssatçılık yaparak geçimini temin etmiştir.

Üstad Bediüzzaman Hazretlerini Kastamonu’da iken ziyaret eden Saatçı Nuri, o yıllarda Risale-i Nur dairesine girmiştir. Dindar ve ilim sahibi olan Saatçı Nuri, ömrü boyunca, ihlas ve sadaketle, Kur’an ve iman hizmetinde bulunmuştur.

Risale-i Nur külliyatında, “Nuri Benli ve Küreli Saatçi Nuri, Nur hizmetinde mümtazdırlar. Demek tenkit edemiyorlar, cüz’i bahanelere mecbur oluyorlar” şeklinde Üstad Bediüzzaman Hazretlerinin iltifatına mazhar olan Saatçı Nuri, Denizli Hapsi kahramanlarındandır.

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, telif ettiği eserlerine Risale-i Nur isminin konulmasıyla ilgili bazı muhaliflerin, “Nur isimli, has şakirtlerinden göremiyoruz” şeklindeki itirazlarına cevap veren Üstad Bediüzzaman Hazretleri, “O zaman öyleydi” dediğini hatırlatır ve hemen ardından örnek olarak Nuri Benli ve Küreli Saatçı Nuri isimli talebelerini zikreder ve onların “Nur hizmetinde mümtaz” olduklarını söyler.

Risale-i Nur Külliyatından On Dördüncü Şua’da ismi geçen Saatçı Nuri, ile ilgili bölüm şöyledir:

“Risale-i Nur tesmiyesinin dokuz sebepleri içinde yalnız birisine ilişmişler. “Nur isimli, has şakirtlerinden göremiyoruz” demişler. Haşiyede cevap verildiği gibi, şimdi de Nuri Benli ve Küreli Saatçi Nuri, Nur hizmetinde mümtazdırlar. Demek tenkit edemiyorlar, cüz’î bahanelere mecbur oluyorlar.”

Çevresinde misafirperver,sünnete uymada titiz olarak tanınan Saatçı Nuri Efendi, 1981 senesinde vefat etmiştir. Kendisine, Allah’tan rahmet dileriz. Amin.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir