KABE TAVAF SAY

Hacer-ül esved, tavaf, say yapmak, Kabe’yi ilk defa görmek?

Kabe, Kur’an’da “Doğrusu insanlar için kurulan ilk mabed şüphesiz ki, Mekke de bulunan çok mübarek ve bütün alemlere hidayet olan beyttir” (Al-i İmran,96) “Ey Rasü1üm hatırla o zamam ki, biz Kabe’nin yerini İbrahim’e beyan etmiştik”(Hacc Suresi,26 ayet)gibi ayetlerle, dünyada yapılan ilk mescid olduğu ve Allah’ın evi, Beytullah ismi ile anılmıştır.

Haccın sebebi ve namazlarda kıblegâhımız olan Kâbe, yeryüzünde alemlere bereket ve hidayet kaynağı olarak insanlar için Allah’ın emriyle Hz. İbrahim ve oğlu Hz. İsmail tarafından Mekke’de inşa edilmiştir.Peygamber Efendim Hz. Muhammed (ASV)den nakledilen bir hadiste de, yeryüzünde bina edilen ilk mabedin Kabe olduğu ve burada yapılan ibadetinde başka yerde yapılan ibadetten 100 bin kat daha sevaplı ve faziletli olduğu belirtilmektedir. Üzeri siyah bir örtü ile örtülüdür. Örtüsü her sene hac mevsiminde yenilenmektedir.

Hacer-i Esved, Kâbe’nin doğu köşesinde bulunan siyah taşın adıdır. Hz. İbrahim (AS) tarafından tavafa başlanacak yere işaret olmak üzere konulmuştur. Efendimiz (ASV) den nakledilen bir hadise göre, Kabe’yi görünce yapılan dua asla geri çevrilmez. Herkesin, endişesi,kaygısı farklı onun için içimizden ne gelirse öyle dua ederiz. Dua insanın Rabbi ile konuşmasıdır.

Hac ve umre’nin şartı olan tavafa Hacer-i Esved’ten başlanır. Tavafa niyet eder, Bismillah, Allah-ü Ekber der,sağ elimizi kaldırarak, ”Ben buradayım, emre itaat edip geldim, bana şahit ol” der ve parmak izimizi adeta kodlatırız. Risale-i Nur eserlerinden Mektubat’ta yer alan, ”imanın tercümanını mübarek Hacerü’l-Esved’e tevdi edip emanet bırakıyorum.” ifadesi de bu manaya işaret edebilir. Kainatta herşey soldan sağa döner, tavafa başlayan insan kainatla beraber duaya ibadete başlar. İslam ülkelerinden gelen yüzbinlerce mümin ile beraber her dönüşte,üstündeki, kiri,günahı atar, o deryada bir damla olur, binlerce müminin duası birbirine karışır.

Tavaf bitince iki rekat namaz kılınır ve zemzem içilir. Zemzem ayakta ve üç yudumda, ”Allah’ım senden faydalı ilim, hesapsız bol rızık, bütün hastalıklarıma şifa diliyorum” diye dua edilir. Zemzem ne niyetle içilirse ona şifa olur. Say ise Safa Merve arasında yapılan bir ibadettir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir