HAZRETİ İBRAHİM ALEYHİSSELAM’IN DUASI

Kur’an-ı Kerim’de duası çokca geçen Peygamber Hz. İbrahim Aleyhisselam’dır. Birçok surede Hz. İbrahim (AS)ın yaptığı dualar yeralmaktadır.

Bu dualar içinde Hz. İbrahim (AS)ın Allah tarafından Kabe’nin yeri bildirildikten sonra oğlu Hz. İsmail ile Peygamber Efendimiz hakkında yaptıkları dua öne çıkmıştır. Hz. İbrahim Aleyhisselam, oğlu İsmail ile birlikte Kabe’nin duvarlarını örüp, Allah’a adanan ilk mabedi inşa ederken Yüce Allah’a şöyle dua etmiştir:
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
وَاِذْ يَرْفَعُ اِبْرٰهٖيمُ الْقَوَاعِدَ مِنَ الْبَيْتِ وَاِسْمٰعٖيلُؕ رَبَّنَا تَقَبَّلْ مِنَّاؕ اِنَّكَ اَنْتَ السَّمٖيعُ الْعَلٖيمُ
“ İbrahim İsmail’le birlikte o evin (Kabe’nin) temellerini yükseltiyordu. ”Ey rabbimiz! Bizden bunu kabul buyur; şüphesiz sen işitensin, bilensin.
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَمِنْ ذُرِّيَّتِنَٓا اُمَّةً مُسْلِمَةً لَكَࣕ وَاَرِنَا مَنَاسِكَنَا وَتُبْ عَلَيْنَاۚ اِنَّكَ اَنْتَ التَّوَّابُ الرَّحٖيمُ
”Ey rabbimiz! Bizi sana teslim olanlardan eyle, soyumuzdan da sana teslim olacak bir ümmet çıkar. Bize ibadet usullerimizi göster, tövbemizi kabul et. Şüphesiz tövbeleri kabul eden, merhameti bol olan yalnız sensin.
بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
رَبَّنَا وَابْعَثْ فٖيهِمْ رَسُولاً مِنْهُمْ يَتْلُوا عَلَيْهِمْ اٰيَاتِكَ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَيُزَكّٖيهِمْؕ اِنَّكَ اَنْتَ الْعَزٖيزُ الْحَكٖيمُࣖ
”Soyumuzdan, onlara senin âyetlerini okuyacak, kitabı ve hikmeti öğretecek, onları arındıracak bir elçi çıkar rabbimiz! Çünkü yalnız sensin kudret ve hikmet sahibi.” (Bakara Suresi, 127-128-129 ayetleri)

Hz. İbrahim Aleyhisselam’ın oğlu ile birlikte yaptığı bu dua Peygamber Efendimiz (ASM)ın Peygamber olarak gönderilmesiyle kabul buyurulduğu da Bakara Suresi 151 nci ayetinde yeralır.

”İçinizde, kendinizden bir Peygamber gönderdik ki, size ayetlerimizi okuyor,sizi tertemiz yapıyor, size Kitabı ve hikmeti öğretiyor, bilmediğiniz şeyleri size bildiriyor.”

Hz. İbrahim ve oğlu İsmail’in dualarında yer alan bu Peygamber onların soyundan gelen Hazret-i Muhammed Aleyhisselatü Vesselam’dır. Sahabelerin bu konudaki bir sorusu üzerine Peygamber Efendimiz (ASM) kendini şöyle anlatır:

”Ben, atam İbrahim’in duası, kardeşim İsa’nın müjdesi ve annem Amine’nin rüyasıyım. Annem rüyasında içinden çıkan bir nurun Şam diyarı saraylarını aydınlattığını söylemişti. Peygamber anneleri hep böyle rüyalar görürler.”(Ahmed bin Hanbel, Müsned 4/127-128)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir