HATTAB BİN HARİS (RA)

Mekke’de dünyaya gelen Hattab bin Haris, Hatib bin Haris ve Mamer bin Haris’in kardeşi, Osman bin Maz’un’un da yeğenidir. Kureyş’in Cumah Oğulları koluna mensuptur. İslam davetinin başladığı ilk günlerde hanımı Fükeyha bint-i Yesar ile birlikte Müslüman olmuştur.

İslam davetinin Altıncı yılında, Mekke müslümanlar için yaşanmaz bir hal almış, Müslümanlara uygulan işkence ve baskılar onların dayanma sınırını zorlamaya başlamıştı. İyice azıtan Müşrikler kan döküp, Sahabileri işkencelerle şehid etmişlerdi. Bu duruma üzülen Peygamber Efendimiz(ASM) onlara ikinci kez Habeş ülkesine hicret etme iznini verdi.

”Habeşistan’a gidiniz!” emri üzerine İslamiyetin Yedinci yılında, 100 kişilik bir Sahabi kafilesi Cafer bin Ebu Takip’in başkanlığında ikinci defa Habeşistan’a hicret yoluna çıktılar.

Peygamber Efendimiz(ASM)ın davetini kabul edip İslamiyeti seçen Hattab bin Haris ve ailesi Kureyş’lilerin ve Mekke müşriklerinin ağır baskı ve işkencelerine uğramışlardır. Günden güne azalmadan artan bu ağır işkencelere dayanamayan Hattab bin Haris, hanımı ve çocukları ile birlikte İkinci Habeşistan hicretine katılmıştır.

Dinlerini daha iyi yaşayabilmek ve İslamiyeti tebliğ etmek üzere Peygamber Efendimiz(ASM)ın izni ile Allah yolunda Habeş ülkesine yapılan ikinci hicrete zevcesi sahabi Fükeyhe bint-i Yesar ile birlikte katılan Hattab bin Haris,Habeşistan’a ulaşamadan yolda vefat etmiştir.(M.Asım Köksal, İslam Tarihi, 3, 211-212)

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir