HALİD BİN HİZAM (RA)

Mekke’de dünyaya gelen Halid bin Hizam, Hz. Hatice(RA)ın kardeşi Hizam bin Huveylid’in oğludur. İslamiyetin ilk günlerinde imam eden Halid bin Hizam, Peygamber Efendimiz(ASM)a biat etmiştir. İslamiyeti seçtiği ilk günden itibaren işkence, baskı ve zulümlere maruz kalan Halid, artık karar aşamasındaydı. Ya müşriklerin baskısına teslim olacak ya da Habeşistan’a gidecek olan kafileye katılacaktı.

Halid sonunda kararını verir, ve Mekke’de gördüğü zulüm ve işkenceler sonrasında dinini daha güzel yaşamak ve İslamı tebliğ etmek üzere ikinci Habeşistan hicretine katılır. Halid sevinç ve hüzün içinde yola çıkar.Bir yanda Mekke’de bıraktığı ailesini düşünüp hüzünlenir, diğer yandan Habeşistan’ta buluşacağı Amcaoğlu Zübeyr Bin Avvam’a kavuşacağı için sevinir.

Mekke’den Habeşistan’a doğru yola çıkan Halid bin Hizam yolda bir yılan tarafından ısırılır, Habeşistan’a ulaşamadan vefat eder. Halid bin Hişam(RA)ın hicret yolculuğu yola çıkılan çölde bir yılanın ısırmasıyla sona erer.

Cennetle müjdelenen sahabe, Zübeyr bin Avvam, amcaoğlu ve kız kardeşi Ümmü Habib binti Avvam’ında kocası olan Halid hakkında şöyle konuşmuştur:

”Habeşistan’da bulunduğum sıralarda Halid bin Hizam’ın yola çıkıp gelmesini beklerken yolda vefat ettiğini aldığım haberden çok beni üzen daha büyük bir üzüntü duymamış ve yaşamamıştım.”(M.Asım Köksal İslam Tarihi 3,214)

Halid bin Hizam ve onun gibiler hakkında Nisa Suresi 100 ncü ayeti:

“Kim evinden Allah ’ a ve Resûlüne hicret niyetiyle çıkar da yolda ecel gelip kendini yakalarsa o da mükâfatı haketmiştir ve onu ödüllendirme Allah ’ a aittir.” nazil olduğu rivayet edilmektedir.(Kitabül Tabakat syf 215)

Allah, Onlardan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir