DENİZLİ’Lİ OSMAN AKSOY

Denizli, Acıpayam ilçesi Kumavşar köyünde 1940 yılında dünyaya gelen Osman Aksoy, 1954 yılında Isparta İmam Hatip Lisesine kaydolur. O yıllarda Osman Aksoy, Zekeriya Kitapçı, Mustafa Birlik, Yılmaz Duman, Ali Yılmaz, Osman Kara ve daha birçok genç İmam Hatip talebesidirler. Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri de Isparta’dır ve evi İmam Hatip Lisesine giden yol üzerindedir. İmam Hatipli birçok talebe Üstad Hazretlerini görüp, elini öperler, Osman Aksoy’da bu talebelerden biridir.

Sıkı gözetim altında olan Üstad Bediüzzaman Hazretleri, o günlerde evine fazla ziyaretçi kabul etmez, ihtiyaç olmadıkça kimse ile konuşmaz. Cuma Namazını ise, Isparta Ulu Cami’de kılar. Bir gün evinden çıkarken Osman’nın da bulunduğu bir grup talebe ile karşılaşır, ve ”Bu çocuklar kimdir?” diye yanındakilere sorar. Bu grubun İmam Hatip Talebeleri olduğunu öğrenince, ”İnşaAllah, İmam Hatip Talebeleri istikbalde mühim  vazifeler ifa edeceklerdir.” diyerek onları över.

1957 yılı Nisan ayı.Isparta da tarihi bir gün yaşanacaktır. Isparta da bulunan Tugay’a bir cami yapılacaktır. Günlerden Cuma’dır. Tugay Camiinin temeli bugün atılacaktır. Merasime Bediüzzaman Said Nursi Haztretleri de davet edilmiştir. Üstad Hazretleri, törene Zübeyr, Tahiri,Sungur ve Bayram Ağabeylerle gelir. Komutanlar ve askerler Üstad’ı selamlar, O da onlara mukabele eder. O anlara Osman Aksoy’da şahit olur. Temel atma töreni için arkadaşları ile beraber, okuldan çıkıp tören alanına gelir. Üstad Hazretleri, dua edip ilk harcı koyar. Tarihçe-i Hayat’taki resim de o zaman çekilir.

1958 yılında Mustafa Sungur, Tahiri Mutlu, Zübeyr Gündüzalp, Bayram Yüksel, Mustafa Cahid Türkmenoğlu’nun bulunduğu bir grup Nur Talebeleri Ankara’da tutuklanırlar. Tutuklanan bu On Mazlum insanların davasını Avukat Bekir Berk savunur. 10 Eylül 1958 günü Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde Avukat Bekir Berk tarihe geçen son müdafasını yapar. Muhteşem savunma daha sonra kitap halinde basılır.

19 yaşında olan Osman Aksoy, bu muhteşem savunma kitabı elinde olarak köy kahvesine gider. Sandalyenin üstüne çıkar, Ankara Müdafaasını yüksek sesle okur. Haber yayılınca Osman tutuklanır. Köyün ileri gelenleri devreye girer, Osman serbest bırakılır.

Yıl 1969 kültür ve geleneklerimize aykırı bir tiyatro sahnelenmek ister. Protestolar başlar. Osman Aksoy’da bu protestolara katılır. Netice de tutuklanır. Osman’ın avukatlığını 10 yıl önce Ankara Müdafasını okuduğu Bekir Berk üstüne alır. Mahkeme de Bekir Berk şöyle müdafaa yapar :

”Son zamanlarda şenaet şebekeleri ortamı uygun görerek denizin yüzüne çıkmışlar ve deniz yüzeyinde yol almaya başlamışlardır. Vaktaki yalçın kayalara çarparak paramparça olmuşlardır. İşte o yalçın kayalar bu gençlerdir.”
Ve dava beraetle sonuçlanır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir