TAİF YOLCULUĞU VE DUASI

Peygamber Efendimiz (ASM)ın Taif yolculuğu ne zaman ve nasıl oldu, orada neler yaşandı?

İslam Tarihinde Taif Seferi veya Taif yolculuğu diye anılan olay, Peygamber Efendimiz (ASM)ın Nübüvvetinin Onuncu Yılı Şevval Ayında meydana gelmiştir.

Hz.Hatice ve Ebu Talip’in vefatları üzerine Mekke’li müşrikler Efendimiz(ASM)a ve müslümanlara eziyet ve işkencelerini arttırdılar. Ebu Talip’in ölümü ile Kureyş reisliği de Ebu Lehep’e geçmiş bu da Mekke’li müşriklerin işini kolaylaştırmıştı.

Hz. Peygamber, Mekke dışında bir şehir ahalisinin kendisine desteğini almak istiyordu. Akrabalarının olduğu Taif’e giderek onlara İslamı anlatmayı düşündü. Yanına Zeyd bin Harise’yi alarak, Taif’e gitti. Burada önemli ailelerden olan Beni Abdi Yalil ile Peygamber Efendimiz(ASM)ın annesinin amcası yoluyla akrabalıkları bulunuyordu.

Hz. Peygamber,Taif’e girince ahaliyi İslam’a davet için üç reis’ten birinin himaye hakkı alması gerekiyordu. İkisi alaylı bir şekilde cevap verip, diğeri ise çok sert bir şekilde şehri hemen terk etmesini istediler. On gün boyunca Efendimiz(ASM) onlara İslamiyeti anlatmaya çalıştı. Onlar ise, köleleri, gençleri,çocukları kışkırtarak O’nu taşlatarak topraklarından çıkardılar. Atılan taşlarla mübarek ayakları yaralanıp kanlar içinde kaldı. O’nu atılan taşlardan korumaya çalışan Evlatlığı Zeyd’te yaralanmıştı. Atılan taşlara vucüdunu siper eden Zeyd bir taraftan da onlara şöyle sesleniyordu:

”Ey Taif halkı! Taşladığınız kimsenin bir Peygamber olduğunu biliyor musunuz!”

Taif dışında bir bağa sığındılar. Bir çardak altında biraz nefeslenen Efendimiz(ASM) Taif’lilere şöyle dua etti:

”Allah’ım! Kuvvetimin zaafa uğradığını, çaresizliğimi, halk nazarında hor ve hakir görülmemi Sana arz ediyorum.

Ey merhametlilerin en merhametlisi! Eğer bana karşı gazaplı değilsen, çektiğim mihnet ve belalara aldırmam. İlahi! Sen kavmime hidayet ver, onlar bilmiyorlar.

İlahi! Sen razı oluncaya kadar işte affını diliyorum. Allah’ım! Her kuvvet seninle kaimdir.”(İbni Hişam II,29-30, Heysemi, VI, 35)

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir