ÇALIŞKANLARDAN İHSAN ÇALIŞKAN

Çalışkan Hanedanından İhsan Çalışkan 1933 yılında Afyon’a bağlu Emirdağ’da dünyaya geldi. Osman Çalışkan’ın oğludur. Okul hayatı ile birlikte küçük yaşlarda babasının dükkanına giderek ticari hayatın içine girdi.

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin Emirdağ Hayatı başladığında On Bir yaşındaydı. Zaman zaman babası veya amcaları ile birlikte ziyaretine giderek O’nun hizmetinde bulundu. Ağabeyi Halil ile Amcaoğlu Ceylan’ın devamlı Üstad’ın hizmetinde olduğunu hatıralarında anlatan İhsan Çalışkan o günlere ait şöyle konuşur:

”Bir gün Üstad Hazretleri bana şöyle dedir.”Kardeşim İhsan, seni dünyaya veriyorum. Seni vermeseydim, Halil ile Ceylan’ı alamazdım. O zaman da Onlar Nur’un hizmetinde bulunamazdı. Sen Ceylan ile Halil’in manevi kazançlarına ortak oluyorsun.”

İhsan Çalışkan, 1950 yılında gıda üzerine açtığı dükkanına bir gün Üstad Hazretlerinin gelerek kendisine !0 Lira verip,”Bu para dükkanına benim teberrükümdür.” demesi, O’na manevi bir sermaye olur. Daha sonra amcasının kızı ile evlenmek isteyen İhsan’a, Üstad Hazretleri, ”Şükran benim manevi kerimemdir, sen de benim damadımsın.” diye latife eder.

“Ben, teessürattan ve dokuz defa zehirlenmekten, pek çok zayıf olmakla beraber gizli münafıkların desiselerle müteaddit suikastları için bu vasiyeti yazdım. (Emirdağ Lahikası)”

“Ben vasiyetnamemi yazdığım aynı zamanda, gizli münafıklar, benim itimad ettiğim hizmetçilerimi zabıta tarafından yanıma gelmekten men ettikleri aynı vakitte, fırsat bulup, tanımadığım birisiyle, sabık dokuz defadan daha tesirli bir zehir bana yutturdular. (Emirdağ Lahikası)”

İhsan Çalışkan, hatıralarında Emirdağ Lahikasında yer alan Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin zehirlenmesini de şöyle anlatır: ” 1945 yılı Ramazan Ayıydı. Akşamdan sonra Üstad’ın zehirlendiği haberini aldık. Mustafa Acet, Ceylan Çalışkan, Halil Çalışkan, Hamza Emek ile beraber derhal yardımına koştuk. Şiddetli sancı ve acılar içindeydi. Yatsı namazını kılmadığını söyledi. Koluna girip yardım ettik. Abdest aldı, yatsı namazını eda etti. Gece yarısına doğru bizlere seslendi:

”Elhamdülillah, çok şükür, bu ıztıraptan kurtuldum.Kardeşlere selam söyleyin, bana dua etsinler.”

Babası, amcaları ve diğer yakınlarının polis karakolları ve hapishaneler de geçen hayatlarına dışardan maddi, manevi destek olan İhsan Çalışkan, 12 Ocak 2003 yılının bir kış gecesi Risale-i Nur dersin de vefat etmiştir. Allah’tan kendisine rahmet dileriz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir