ZEYD’İ SEN Mİ ÖLDÜRDÜN?

Hz. Ömer(RA)ın ağabeyi Zeyd bin Hattab, Yalancı Peygamber Müseylime Kezzab ile yapılan Yemame savaşının şiddetli bir anında müslümanların bozulup geri çekildiğini görünce bir elinde İslam ordusunun sancağı, diğer elinde kılıcı ile düşman ordusunun içine korkusuzca dalıp, ”Ey Allah’ım, Müslümanların mağlubiyetinden sana sığınırım.” dedi.

Hz. Zeyd’in bu kahramanlığı mücahidlere örnek oldu geri çekilen ordu hücuma geçti. Zeyd bin Hattab(RA) düşman safları arasında yer alan Ebu Meryem tarafından şehid edildi.

Hz. Ömer (RA), ağabeyinin şehadetini her hatırladığında, ”Kardeşim Zeyd, iki güzel hasletle beni geçti. Benden önce müslüman oldu, benden önce şehid oldu.”diyerek onu gıpta ile anardı.

Hz. Ömer, Hz. Zeyd’i şehid eden Ebu Meryem’i en büyük düşmanı olarak görmeye başladı. Kader bu yana Ebu Meryem bu savaştan bir kaç yıl sonra Hz. Ömer döneminde İslamı seçip müslüman oldu. Bir gün Hz. Ömer(RA)ın yanına geldi. Zeyd’in katili olduğu için daha önce en büyük düşmanı olan Ebu Meryem artık müslüman olmuştu. Hz. Ömer yanına çağırıp onunla sohbet etti.

Hz. Ömer (RA), O’na sordu: ”Zeyd’i sen mi öldürdün?”
Ebu Meryem, ”Evet” dedi ve sonra konuşmasına şöyle devam etti.

”Allah ona benim vasıtamla şehadet mertebesini verdi, beni ise onun eliyle Cehenneme atmadı.”

Hz. Ömer, ”Yemame gününde kaç zaiat verdiniz?” diye sorunca da, Ebu Meryem, ”Onlar ne kötü ölülerdir.” deyip sonra şöyle konuştur:

”Beni hak dine döndürünceye kadar hayatta bırakan Cenab-ı Hakk’a hamdü senalar olsun.”(Tabakat)

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir