AKİL BİN BÜKEYR (RA)

Miladi 590 yılında Mekke’de doğan Akil bin Bükeyr’in babası Bükeyr bin Abdüyalil, annesi Afra bint Ubyed’dir. Annesi Medine’de Hazrec Kabilesinin Beni Neccar koluna mensuptur. Hac için Mekke’ye gelen Afra bint Ubyed, burada Bükeyr ile evlenmiş ve bu evlilikten Akil, İyas, Halid, ve Amir isminde dört oğlu dünyaya gelmiştir.

Akil ve üç kardeşi İslamiyetin ilk tebliğ yılları olan Hz. Peygamber Efendimiz(ASM)a Darülerkam da biat etmişlerdir. İslam tarihinde Darülislam diye de bilinen bu ev ilk iman edenlerden Erkam bin Ebülerkam’a aittir. Mekke’li müşriklerin artan baskısı sonunda Efendimiz(ASM) Safa tepesi eteklerinde bulunan bu evi kendine ikamet yeri olarak seçmiş ve buradan insanları İslamiyete davet etmiştir.

Asıl adı Gafil olan Akil, İslamiyeti seçince Rasulullah (SAV)onun adını Akil olarak değiştirmiştir. İslamiyeti seçen Akil ve üç kardeşi Mekke’li müşriklerin baskı ve zulümlerine kahramanca gögüs gerip imanlarından taviz vermemişlerdir.

Peygamber Efendimiz(ASM)ın Medine’ye hicret etmesi üzerine Akil ve kardeşleri Medine’ye hicret eden ilk sahabeler arasında yer almışlardır. Mekke de bulunan evlerini barklarını olduğu gibi bırakıp Hz. Peygamber’in peşinden Medine’ye hicret eden ilk kabilelerden birisi Akil ve kardeşlerinin olduğu Bükeyr kabilesidir. İlk hicret edenler arasında yeralan Akil bin Bükeyr’i Efendimiz (ASM) ensardan Mücezzer bin Ziyad ile kardeş yapmıştır.

Medine’ye hicret eden Akil, İyas, Halid ve Amir Bükeyr kardeşlerin dördü de Bedir Gazvesine katılmışlardır. Bu kardeşlerden başka dört kardeş olarak Bedir Gazvesine katılan olmamıştır.

Bedir Gazvesinde büyük gayret gösteren Bükeyr kardeşlerden Akil bin Bükeyr bu savaşta şehid olmuştur. Şehid olduğu zaman Akil 34 yaşındaydı. Allah O’ndan razı olsun.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir