ABDULLAH BİN SÜFYAN (RA)

Mekke’de doğan Abdullah bin Süfyan, Kureyş’in Beni Mahzum koluna mensuptur. Peygamber Efendimiz (ASM)ın İslamı ilk tebliğ yıllarında İslamı kabul etmiş Mekke’de ilk müslümanlar arasında yeralmıştır.

İslam dinini tebliğ etmeye başlayan Peygamber Efendimiz(ASM)a ve vahye en şiddetli muhalefeti Mahzumoğullarının reisi Velid bin Muğire ve Ebu Cehil yapmıştır. Velid’in ölümünden sonra ise Mahzumoğullarının reisliğine Ebu Cehil, (Amr bin Hişam) geçmiştir.

Beni Mazum kabilesi reisi Velid bin Muğire ve amcası Ebu Cehil gibi azılı müşrikler İslamın yayılmasına en fazla engel olmaya çalışmışlardır.Peygamber Efendimiz(ASM)a en şiddetli muhalefet bu azılı müşriklerden gelmiştir.

Abdullah bin Süfyan’ın kabilesi olan Mahzumoğulları Kureyş’in yönetimini elinde tutmaktaydı. Ebu Cehil’in amcası Velid bin Muğire bu kabilenin reisiydi. Mekke deki kabileler, ”her kabile kendi içinde İslamı seçip müslüman olan kişilere işkence yapsın” kararı alındığı zaman bu karara en fazla Mahzumoğulları uymuştur.

Peygamber Efendimiz(ASM) Mekke de halkı İslama davet etmeye başlayınca Kureyş’in diğer alt kollarından Müslüman olanlarla birlikte Mahzumoğullarında da Abdullah bin Süfyan kardeşi Hebbar ve On kişi daha bu davete uymuşlardır.

Mekke’de artan baskı,zulüm ve işkence sonrası Abdullah, kardeşi Hebbar bin Süfyan ile birlikte ikinci Habeşistan hicretine katılmış, daha sonra ise Medine’ye hicret etmiştir. Abdullah bin Süfyan(RA)ın hayatı hakkında fazla bir bilgi bulunmamaktadır.

Abdullah bin Süfyan (RA), Hazreti Ömer(RA)ın halifeliği döneminde Yermük Savaşında şehid olmuş ve buraya defnedilmiştir. Allah, onlardan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir