ZAYIF VE ACİZ İNSAN

Namaz tesbihatının âhirinde Şâfiîlerde gayet müstamel ve meşhur bir salâvat olan

اَللّٰهُمَّ صَلِّ عَلٰى سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ وَعَلٰۤى اٰلِ سَيِّدِنَا مُحَمَّدٍ بَعَدَدِ كُلِّ دَاۤءٍ وَدَوَاۤءٍ وَبَارِكْ وَسَلِّمْ عَلَيْهِ وَعَلَيْهِمْ كَثِيرًا كَثِيرًا

“Allah’ım, Efendimiz Muhammed Aleyhisselatü Vesselam ve Efendimiz Muhammed Aleyhisselatü Vesselam’ın âline, bütün hastalıklar ve ilaçlar adedince salât eyle ve onu ve âlini çok çok mübarek kıl ve selâm et.”

nın ehemmiyeti yüzündendir ki, insanın hikmet-i hilkati ve sırr-ı câmiiyeti ise, her zaman, her dakika Hâlıkına iltica ve yalvarmak ve hamd ve şükür etmek olduğundan, insanı dergâh-ı İlâhiyeye kamçı vurup sevk eden en keskin ve müessir sâik, hastalıklar olduğu gibi, insanı kemâl-i şevkle şükre sevk eden ve tam mânâsıyla minnettar edip hamd ettiren tatlı nimetler ise, başta şifalar ve devalar ve afiyetler olduğundan, bu salâvat-ı şerife gayet müşerref ve mânidar olmuştur.

Ben bazan  بِعَدَدِ كُلِّ دَاۤءٍ وَدَوَاۤءٍ  “Bütün hastalıklar ve ilâçlar adedince.”dedikçe, küre-i arzı bir hastahane suretinde ve maddî ve mânevî bütün dertlerin ve ihtiyaçların dermanlarını ihsan eden Şâfî-i Hakikînin pek âşikâr bir mevcudiyetini ve küllî bir şefkatini ve kudsî ve geniş bir rahîmiyetini hissediyorum.”(Şualar)

Hastalıklar, zayıf ve aciz olan insanı zayıf ve aciz olmayan Allah’a itmek, onun şefkat ve merhamet kucağına sevk etmek için yaratılmış sebeblerdir. İnsan başına gelen her bir musibet ve hastalığa bu nazarla bakmalıdır. Hastalık altında ezilen insan, ellerini açıp Allah’a dua etme ihtiyacı hisseder. İnsan böylece Allah’ın isim ve sıfatlarına iltica eder. Hastalık ve musibet insanı, Allah’ın ilahi rahmet ve şefkatine iter.

Üstad Hazretleri, işte bu meşhur salavat ile bize bu manaları talim ettirip, öğretiyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir