ÜMMÜ FADL HATUN (R.ANHA)

Kinane kabilesine mensup olan Ümmü Fadl, Mekke’de doğmuştur. Asıl adı Lübabe’dir. Annesi Hind bint-i Avf, babası Haris İbni Hazendir. İlk çocuğu Fadl’dan dolayı Ümmü Fadl künyesi ile tanınmıştır. Peygamber Efendimiz’in amcası Abbas bin Abdülmuttalip’in hanımıdır.

Hz. Hatice (RA)dan sonra Mekke’de İslamı kabul eden hanım sahabidir. İslamiyetin ilk yıllarında İslam’la şereflenen Ümmü Fadl’ın kız kardeşlerinden Esma, Cafer bin Ebu Talip’in, diğer kız kardeşi Selma, Hz. Hamza(RA)ın eşidir. Kız kardeşi Meymune ise daha sonra Efendimiz (ASV) ile evlenmiştir. Ümmü Fadl, cesur, vakur, imanından asla taviz vermeyen bir sahabi hanım olarak tanınmıştır.

Kocası Abbas daha sonra müslüman olmuştur. Kocasının İslamı seçmesinde büyük etki sahibidir. Ümmü Fadl, Medine’ye yapılan hicretten sonra eşi ile birlikte Mekke’de kalmıştır. Daha sonra kocası Abbas bin Abdülmuttalip ile birlikte Medine’ye hicret etmiştir.

Medine’ye hicret eden Ümmü Fadl’ı Rasulullah sık sık ziyaret eder, ona büyük saygı ve hürmet gösterir, evinde öğle uykusuna yatardı. Takva sahibi bir hanım olarak bilinen Ümmü Fadl, Pazartesi ve Perşembe günleri daima oruç tutmuştur. Bir gece rüyasında Efendimiz (ASV)ın ailesinden bazı kişileri görür. Hemen rüyasını Efendimiz’e anlatır. Bunun üzerine Efendimiz, ”Kızım Fatıma’nın oğlu olacak. Sen oğlun Kussem ile onu emzireceksin:”diye yorumlar. Hz. Hüseyin doğunca, onu kucağına alan Ümmü Fadl, onu emzirerek süt annesi olur.

İslamın ilk yılarında Allah’a ve Rasulune iman edip teslim olan Ümmü Fadl, Efendimiz ile birlikte Veda Hacc’ına da katılmıştır. Hz. Osman (RA)ın halifeliği döneminde vefat eden Ümmü Fadl, Baki Kabristanı’na defnedilmiştir.

Allah, O’ndan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir