SEKİZ BÜYÜK İSİM

”Risale-i Nur’da güneşin sekiz büyük ismin tecellisi olduğu belirtiliyor. Bu isimler hangileridir?”

“Güneş mahbubumun hüsnünü görüp utanıyor; görmemek için bulut perdesini başına çekiyor.” Hey âşık efendi! Ne hakkın var, sekiz İsm-i Âzamın bir sahife-i nuranîsi olan güneşi böyle utandırıyorsun?”(Mektubat,Sekizinci Mektub)

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri,iman hakikatlerini izah ettiği Risale-i Nur’larda güneş ile ilgili çok orıjınal ve antika misallerle konuları aklımıza kabul ettirmektedir.

Mektubat adlı eserde,şefkat konusunu ele alındığı Sekizinci Mektubta zaman zaman şefkatle karıştırılan aşk konusu üzerinde de durulmakta, yukardaki bölümde güneş ile alakalı konu yer alıyor. ”Sekiz ism-i azamın bir sahifeyi nuraniyesi olan güneş” cümlesinde, ilk tezahür “Nur” ismidir. Üstad Hazretleri, Risale-i Nur’un çeşitli konularının içine serpiştirdiği güneşle münasebettar Cenab-ı Hakk’ın şu isimlerini okumak mümkündür.

. İsm-i Nur, açık ve net olarak okunur,ilk bakışta bu esma görünüyor.

. İsm-i Rahim, alemle münasebeti şefkat ve merhametli,

. İsm-i Rahman, mahlukatta hiçbir farklılık ve ayırım gözetmeden münasebeti,

. İsm-i Zahir, her şey onunla görünür ve keşfedilir,

. İsm-i Hadi, kimseye küsmez ve darılmaz,

. İsm-i Ehad, herbir damla da görünür,

. İsm-i Vahid, kainatta olan her şeyi ışığı ve ısısı ile kaplar,

. İsm-i Hayy onsuz hayat olmaz.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri güneş misali ile bizlere Allah’ın isim ve sıfatlarını öğrenmemizi kolaylaştırmakta ve o isimleri aklımıza yakınlaştırmaktadır.

”Hazret-i Muhammed Aleyhissalâtü Vesselâma Şems ve Kameri teshir ettiğin gibi, Risale-i Nur’a kalbleri ve akılları musahhar kıl. Ve beni ve Risale-i Nur Talebelerini nefis ve şeytanın şerrinden ve kabir azabından ve Cehennem ateşinden muhafaza eyle ve Cennetü’l-Firdevste mes’ut kıl. Âmin, âmin, âmin.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir