MOLLA ABDÜLBARİ POLAT

Molla Abdülbari Polat, 1914 yılında Ağrı’da dünyaya gelmiştir. Eleşkirt ve Ağrı’da müftü olarak görev yapmıştır. Abdülbari Polat, din alimi ve mütefekkir olarak Ağrı’lı alimler arasında yer almıştır.

1957 yılında Ağrı’dan Molla Nazır ve Molla Muhammed adlı iki arkadaşı ile Isparta’da bulunan Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini ziyaret ederek elini öpmüştür.

Emekli Müftü Molla Abdülbari Polat, o günleri hatıralarında şöyle dile getirmektedir:

”Yıl 1957 de Üstad Bediüzzaman’ı ziyaret için iki arkadaşımla beraber Ağrı’dan Isparta’ya gittik. Üstad’ın bulunduğu mahalleye gidip, kapısını çaldık. Kapıyı bir talebesi açtı.
”Kimi arıyorsunuz?” dedi.

Ben de Ağrı’dan geldiğimizi, Üstad Bediüzzaman’ı ziyaret etmek istediğimizi söyledim. Kapıyı açan talebe bize dönüp:

”Üstad, birkaç gündenberi çok rahatsız olduğu için kimseyle görüşmüyor. Kendisi ile görüşmek isteyenlere eserlerini okumalarını tavsiye ettiğini” söyledi.

Biz ısrarcı olunca içeri gitti ve az sonra Üstad ile birlikte geri geldi. Üstad Bediüzzaman bizleri teker teker kucakladı ve alınlarımızdan öptü. Ben de Üstad’ın sağ elini üç defa öptüm. Bana döndü şöyle dedi:

”Yavrum! şimdi şu kaideleri kaldırmışlar. (El öpme kaidesini söyledi)”

Bu ziyaretin ardında iki arkadaşı ile beraber tekrar Ağrı’ya dönen Molla Abdülbari Polat, müftülükten emekli oluncaya kadar dini hizmetlerine burada devam etti. Daha sonra Kocaeli’nin Kartepe ilçesine yerleşen Molla Abdülbari Polat, 5 Haziran 2019 yılında İzmit’te vefat etti. 104 yaşında vefat eden Molla Abdülbari Polat, İstanbul’da Eyüp Sultan Kabristanına defnedilmiştir. Kendisine, Allah’tan rahmet dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir