KELEPÇE TAKMAYINCA

Rasim Güden,Afyon’da karakol jandarma kumandan vekili,vazifesi gereği Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini, hapishaneden mahkemeye getirip götürmektedir.

Üstad Bediüzzaman Hazretlerini beş altı kez hapishaneden mahkemeye getirip götürdüğünü hatıralarında anlatan Rasim Güden, “Bediüzzaman başına şapka giymezdi. Mahkemeye girdi. Hakim doğu kökenliydi. Bediüzzaman’a:

“Şapkayı niçin giymeden geldin? Kanunen şapka giymemenin yasak olduğunu bilmiyor musun?” dedi. Bediüzzaman ona:

“Sen de Anayasayı bilmiyorsun, hatta böyle bir kanundan haberin bile yok. Çünkü kanunun -şimdi hatırlamıyorum- bilmem kaçıncı maddenin kaçıncı fıkrasına göre kapalı yerlerde şapka giyilmez.”

Hakim kızardı bozardı: “Sen onları bana öğretemezsin!..’ dedi.

“Öğretirim. Ben bunca yıldır hapishaneye girmiş çıkmış biriyim. Kanunları da senden iyi bilirim. İstersen sana bile öğretirim.” dedi.

‘”O senin dediğin kanun yok.’ dedi bu sefer hakim. Sonra Türk Ceza Kanununu istetti. Öbür hakimlerle birlikte kafa kafa verip kitabı karıştırdılar. Bir saat sonra ancak bulabildiler. Hakim mağcup olmuştu, ama altta kalmak istemiyordu. Hoca Efendiye lüzumsuz sorular sormaya başladı. Üstad bulunduğu yerden haykırdı:

“Sen beni fazla meşgul edemezsin. Fazla konuşturamazsın. Ne soracaksan sor. İşini bitir. Ben de gideyim.’

Hakim bu sefer bana döndü: “Jandarma vekili, al bu adamı kelepçe tak, götür. Emrediyorum!’ dedi. Ben hakime kızdım, “Sen bana karışamazsın. Ne zaman kelepçe takıp takmayacağımı senden daha iyi bilirim. Bana emir veremezsin. Bana emir veren amirim var. Sen karışma.’ dedim.

Mahkemeden dışarıya Üstad Hazretlerini, yanıma alarak çıktım. Hakime dediğim gibi kelepçe takmadım. Üstad bana:

“Oğlum sen kelepçeni tak, görevini yap. Benim yüzümden başın derde girmesin.” dedi.

Hoca Efendi ne kadar istediyse de ben kelepçeyi takmadım. Ona karşı saygım ve hürmetim sonsuzdu. Ben kelepçeyi takmayınca Hakim, beni Başsavcı Abdullah Büken’e şikâyet etmiş. Abdullah Büken beni yanına çağırttı. Meseleyi ona anlattım: “Haydi, sen git’ dedi.

Aradan kısa bir süre geçer. Ve beklenen olur. Rasim Güden’in şarka tayini çıkar. Tayin sebebi ise sizce nedir? Evet bildiniz:
”Bediüzzaman’a kelepçe takmamak”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir