KANDİL NEDİR?

Kandil kutlaması Nedir? Kandiliniz kutlu olsun denir mi? İşin dogrusu nedir?

Önce şunu ifade edelim. Kandil diye bir kutlama yok. Sadece Regaip Geceniz, veya Mir’aç Geceniz mübarek olsun. Kadir Gecenizi tebrik ederiz, demek işin doğrusu. Kandil ne? Elektriğin olmadığı dönemlerde Camilerde yakılan bir aydınlatma aracı.

Regâip, Mirac, Berat ve Kadir gecesi,Osmanlılar döneminde II. Selim (1566-1574) zamanından başlayarak, minarelerde kandiller yakılarak halka duyurulduğu için “Kandil” olarak anılmaya başlamıştır. Kandilin kutlaması diye birşey olur mu? Olmaz, yanlış bir kelime olarak halkımız tarafından kullanılmaktadır. Doğrusu gecedir. Geceniz mübarek olsun demek dogrudur.

Kadir Gecesi,dışındaki geceler hakkında Kur’an’da herhangi bir bilgi bulunmaz. Hadiste de Berat gecesi dışındaki geceler hakkında kesin sayılabilecek bir bilgi yoktur.

Kadir gecesi ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de müstakil bir sûre bulunmaktadır. Bu sûrede Allah Teala, Kur’an’ı Kadir gecesinde indirdiğini ve bu gecenin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirmiştir. Kadir gecesi ile ilgili hadislere bakıldığında Hz. Peygamber (ASM)ın mü’minlere tavsiyesi, Kadir gecesini Ramazanın son on gününde ve özellikle de tek gecelerinde aramaları şeklindedir. Buna göre Kadir gecesi Ramazanın Yirmi Bir, Yirmi Üç, Yirmi Beş, Yirmi Yedi veya Yirmi Dokuzuncu gecelerinden herhangi biri olabilir.

Kadir gecesinin değerlendirilmesi,ihyası ile ilgili olarak Hz. Peygamber Aleyhisselatü Vesselam’dan bir dua haricinde başka bir ibadet tavsiye edilmemiştir. Bir gün Hz. Âişe, Resûlullâh’a: “Ey Allah’ın elçisi! Kadir gecesinin hangi gece olduğunu anlarsam o gece nasıl dua edeyim? ” diye sormuş, O da: “Şu duayı oku” buyurmuştur:

“Allahım! Sen affedicisin, cömertsin. Affetmeyi seversin. Beni de affet.”

Gerçekten de Hz. Peygamber’in ve sahabe-i kiramın mescitlerde bu geceyi ihya etmek için toplandıkları,özel dualar ettikleri, bugün özellikle ülkemizde olduğu gibi bu geceye has namaz kıldıkları şeklinde tek bir rivayet dahi gelmemiştir.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, Lahika Mektubları adı verilen Barla, Kastamonu ve Emirdağ Lahikalarında çeşitli zamanlarda talebelerine yazdığı mektublarda, bu geceleri tebrik etmiştir.

”Sizin geçmiş leyle-i Mirac ve gelecek leyle-i Beratınızı tebrik ediyoruz ve makbul dualarınızı rica ediyoruz.(Kastamonu Lahikası)

”Seksen sene bir mânevî ömr-ü bâki kazandıran şuhur-u selâsenizi ve mübarek kudsî gecelerinizi ve leyle-i Regaibinizi ve leyle-i Miracınızı ve leyle-i Berâtınızı ve leyle-i Kadrinizi ruh u canımızla tebrik ve herbir Nurcunun mânevî kazançları ve duaları umum kardeşleri hakkında makbuliyetini rahmet-i İlâhiyeden rica ve hizmet-i Nuriyede muvaffakiyetinizi tebrik ederiz. (Emirdağ Lahikası 2,84)

Barla Lahikasında yer alan 11 Mektubta, Kastamonu Lahikasında 19 Mektubta, Emirdağ Lahikasında ise 17 mektubta, Üstad Hazretleri talebelerinin gecelerini tebrik edip dua ettiğini belirmiştir. Bu gecelerle ilgili başka herhangi bir bilgi yoktur.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir