İSLAMIN İLK ŞEHİT AİLESİ

İslam tarihinde, ”Yasir Ailesi” olarak tanınan aile, kimsesiz, fakir Yemen’li bir ailedir. Yasir Ailesinin tamamı, İslamiyeti davetin başladığı ilk andan itibaren kabul etmiş ve müslüman olmuşlardı. Müslümanlıklarını, bir süre müşrik korkusundan gizli tuttular. Daha sonra dininizi açıklayın emrine uyan aile fertleri dinlerini açıkça ilan etmişlerdi. Bu aile, İslamiyetin ilk yıllarında müşriklerin en büyük eza, cefa ve işkencelerine maruz kalmıştır. Müşrikleri kızdıran deli divane eden şey, Yasir ailesi gibi kimsesiz, fakir birilerinin İslam dinine bu denli bağlanmasıydı.

Herşeyi deniyorlar, para, pul, mal, mülk vaad ediyorlar, fakat Yasir Ailesi, İslamiyetten ve imanlarından vazgeçmiyorlardı. Artık tek şey kalmıştı. Onlara işkence etmek. İşkenceden başka ellerinde silah kalmamıştı.

Yasir Ailesi, Mekke’de kendilerini himaye edecek kimseleri olmadığı için Kureyş’li müşriklerin ağır işkencelerine uğradılar. İmanları sebebiyle başlarına gelen bu sıkıntılara sabırla gögüs gerdiler Kureyş’in en azgın müşrik kabilesi Mahzumoğulları’nın hamisi altındaki aile, İslamdan dönmeyince müşrikler çılgına dönmüştü. İslam tarihinin ilk işkenceli hayatını bu müslümanlar yaşadı. Aile fertleri kızgın kumlar üzerine yatırılıyor, dehşetli sıcakta açlığa ve susuzluğa mahkum ediliyorlardı. Müşriklerin bu işkencelerine engel olamayan Rasulullah, çok üzülüyor, Allah’a şöyle yalvarıyordu:

”Allah’ım,Yasir ailesinden rahmetini esirgeme,onları affet.”

İslam tarihinin en üstün sabır örneğini gösteren Yasir ailesi müşriklerin isteklerine asla boyun eğmediler. Baba Yasir, işkenceler altında İslamın izzetini muhafaza ederek, zalimlere boğun eğmeden onların zulümleri altında ruhunu şehit olarak teslim etti. Anne Sümeyye de, müşriklerin bütün zorlamalarına hiç ehemmiyet vermiyordu. Yasir Ailesi gün geçmezdi ki, yeni bir işkenceye uğramasın. Zalim müşrikler, Anne Sümeyye’yi iki devenin arkasına bağlayarak yerlerde sürükler, olmadı kamçı ile döverlerdi. Nihayet, Ebu Cehil O’nu mızrağı ile şehit etti. Daha sonra oğulları Abdullah’ta işkenceler altında ruhunu teslim etti. Ailenin tek ferdi Ammar müşriklerin elinden kurtulmuştu.

Cenab-ı Hakk, İslam tarihine sabır, metanet ve ilk şehitler olarak adını yazdıran Yasir ailesinin azim ve sebatını bizlere de nasip etsin. Amin.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir