HİND BİNT-İ ATİK (R. ANHA)

Hind bint-i Atik, Miladi 586-590 yıları arasında Mekke’de doğmuştur. Annesi Hz. Hatice bint-i Huveylid, babası Atik bin Aiz bin Abdullah’dır. Hz. Hatice(RA), Peygamber Efendimiz(ASM) ile evlendiği zaman ilk kocasından iki oğlu ve ikinci kocasından da bir kızı vardı.

Hind bint-i Atik, Rasulullah(ASM)ın terbiyesi altında yetişmiş ve O’nun ile Yirmi Beş yıl birlikte bir hayat yaşamıştır. Bu beraberlikten çok şeyler öğrenen Hind annesi Hatice bint-i Huveylid ile birlikte çok genç yaşlarda İslamiyetin ilk günlerinde müslüman olmuştur.

İslamiyetin o çileli ilk günlerinde iman edip müslüman olan Hind bint-i Atik, annesi ile birlikte her zorluğa gögüs germiştir.

Peygamber Efendimiz(ASM)ın Medine’ye hicretinden sonra Hind de Medineye hicret etmiştir. Rasulullah’ın terbiyesi altında mükemmel bir şekilde yetişen Hind bint-i Atik, Hicretin 5 veya 6 ncı yılında İslamiyeti kabul edip Medine’ye yerleşen amcasının oğlu Seyfi bin Ümeyye ile evlenmiştir.

İbn- Kesir’in el-İsabe adlı kitabında,Hind bint-i Atik’in bu evlilikten Muhammed isminde bir oğlu olduğu ve bundan dolayıda Ümmü Muhammed künyesi ile anılmaya başladığı anlatılmaktadır. Atik’in oğlu Muhammed’ten devam eden nesilleri daha sonra Hz. Hatice Validemizden dolayı, ”Benü Tahire” Tahireoğulları diye kendilerini isimlendirmişlerdir.(İbn-i Hacer el-İsabe-4-2658)

Allah O’nlardan razı olsun.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir