HAYATIN BİLANÇOSUNU YAPMAK

Bir Ramazan Ayı daha geride kaldı, şimdi bize düşen ne? Ne yapmalıyız?

Bir Ramazan Ayını daha geride bıraktık, yenisine kavuşmayı ümid edebiliriz ama netice bizce meçhul. Şimdi gelin bir bilanco yapalım. Hani gelir gider hesabı yapılır ya. Geçen seneden bu zamana kadar içinde yaşadığımız zamanı düşünelim. Sermayemiz zaman, kardamıyız, zarardamıyız? Her sene sermayesi azalan insanız. Ne kadar sermayemiz kaldı onu da bilmiyoruz. Şimdi bir hesaplaşma vakti bu senenin ibadetlerinden ibra ediliyormuyuz, bir bakalım.

Farz olan namaz ibadeti bir yılda 1825 vakit namaz var. Biz bu namazları nasıl eda ettik, şöyle bir düşünelim. Namaza dikkat edip itina ile kılabildik mi? Ezan okunuyor, duyuyoruz, namaz kılmamıza bir mani de yok, ama bazıları kılamıyor, namazın kazası olmaz. Kaza değil insan düpedüz intihar eder. Bize düşen ezandan önce abdest alıp hazırlanmak ve Allah’ın huzuruna çağrılmayı beklemek. Kendimizi önceden kılacağımız namaza hazırlamak.

Ahirette ilk hesap vereceğimiz konu namaz. İnsana denilecek, ”Al kitabını oku, hesabını ver!”

Sadaka,iyilik, infak, hayır hasenat ne yaptık bunları da düşünüp geçen yılımızın bir hesaplaşmasını içimizde yapalım bakalım ne durumdayız. Şair’in  dediği gibi ;

Ömür dediğin nedir?Dalda bir kuru yaprak,

Bin sene de yaşasan son durak kara toprak.

Son menzile varmadan önce ömür ve zamanı iyi değerlendirmemiz lazım. Yani bir nevi hasar tesbiti yapıp sonra Rabbimize el açıp dua edelim.

”Rabbimiz biz kendimize zulmettik, eğer Sen bizi bağışlamaz, bize merhamet etmezsen kesinlikle hüsrana uğrayanlardan oluruz.”

”Rabbimiz bizi tertemiz yarattın. Bizi tertemiz yarattığın gün gibi tertemiz kalamadık. Affına, mağfiretine sığınıyoruz, bizi bağışla, bizi affet.”

”Allah’ım sen affedicisin, kerimsin, affetmeyi seversin beni de affeyle.”

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir