HANIM SAHABİ HAVLE BİNT-İ HAKİM (R.ANHA)

Mekke’de doğan Havle bint-i Hakim’in babası Hakim ibni Ümeyye, annesi Daife bint-i As ibni Ümeyye’dir. Ümmü Şerik künyesiyle tanınmıştır. Rasulullah (SAV)e ilk inanan hanım sahabilerden. Temiz yaratılışlı, Cahiliye döneminde bile içki içmeyen Osman bin Maz’unun hanımıdır.

Osman bin Maz’un bir gün evine mutlu,neşeli, güleryüzlü bir şekilde gelir. Onun bu halini gören Hanımı Havle bint-i Hakim, ”Hayırdır, Ebu Saib! Çok neşeli ve mutlusun” der.

”İyilik, güzellik Ümmü Şerik! Muhammed’e inandım, O’na tabi oldum. Yeni dini kabul ettim. İslamiyetle şereflendim. Bu gece kardeşim Kudame’yi de götüreceğim.” diye cevap verir.

Havle, hiç tereddüt etmeden, ”Beni de götür, Ebu Saib!” der. Böylece o gece Osman bin Maz’un, Hanımı Havle bint-i Hakim, kardeşi Kudame hanımı Safiyye bint-i Hattab ile birlikte Rasulullah Efendimiz’e geldiler. Efendimiz (ASM)ın huzurunda Kur’an ayetleri dinlediler. İslamiyet hakkında bilgi aldılar, Kelime-i Şehadet getirip İslamla şereflendiler.

Havle bint-i Hakim artık kocasıyla birlikte ibadet ediyor, sevgi saygı içinde diğer müslümanlara yardım etmeye çalışıyor, İslamı yaymaya gayret ediyordu. Müslümanlık Mekke’de hızla yayılıyor Mekke’li müşrikler ne yapacaklarını bilemez hale geliyorlardı. Mekke’de artık tehdit, eza, cefa ve işkenceler dönemi başlamıştı.

Bu sırada Peygamber Efendimiz(ASM) müslümanlara ilk hicret iznini verdi. İlk kafile Osman bin Maz’un başkanlığında 10 erkek 4 hanım sahabi Habeşistan’a hicret etti. Havle bint-i Hakim de bu kafilede yer aldı. Habeşistan’da üç ay kadar kalan aile daha sonra Mekke’ye geri döndü. Medine’ye hicret izni çıkana kadar Mekke’de yaşadılar.

Havle bint-i Hakim, takva sahibi, faziletli çok ibadet eden ve çok oruç tutan bir sahabi olarak bilinmekteydi. Hz. Hatice(RA)ın vefatından sonra bir gün Efendimiz (ASM)ı ziyaretine gitti. Ve O’na yeniden evlenmesi konusunu dile getirdi:

”Ya Rasulallah, Evlenmek istemez misiniz?” diye sordu. Böylece Efendimiz(ASM)ın dünürü olma şerefine ulaştı. Sevde bint-i Zem’a ile evlenmesine vesile oldu.

Havle, dini konuları sorup öğrenme konusunda çekinmeden sorular sormasıyla da tanınmıştır. Mahrem konuları da Efendimiz(ASM)a rahatlıkla soran bilgilenmek konusunda gayret gösteren bir ilim aşığı olan Havle bint-i Hakim,yine birgün Efendimiz(ASM)a:

”Ya Rasulallah, kadın rüyada ihtilam olur mu? Olursa ne yapması gerekir.” diye sordu. Resul-u Ekrem Efendimiz ”Böyle bir şey olursa gusül abdesti alsın.” buyurdu.

Vefat tarihi bilinmeyen Havle bint-i Hakim(R.Anha), Peygamber Efendimiz(ASM)dan 15 hadis nakletmiştir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir