FİKRİ MERİÇ

Fikri Meriç, Erzurum’un Narman ilçesinde 1935 yılında dünyaya gelmiştir. Hatıralarında, Erzurum’a 1956 yılında ilim okumaya gittiğini anlatan Fikri Meriç, arkadaşlarından Abdülkadir’in ”Bediüzzaman Said Nursi isminde birisi varmış, kim onun elini öpse o da talebeliğe kabul etse, onda bütün ilimler inkişaf edermiş.” sözü üzerine Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini aramaya başladığını söyler.

1957 yılında bir arkadaşı ile birlikte Üstad Bediüzzaman Hazretlerini ziyaret etmeye Isparta’ya gittiğini de anlatan Fikri Meriç, ” Önce Ulu Cami’de namaz kıldık. Orada bir arkadaş vardı, ona Üstad’ın yerini sordum. O da bana evi gösterdi. Arkadaşım ile beraber eve gittik, kapının zilini çaldık kapı açıldı. Zübeyir Ağabey çıktı, “Neden geldiniz?” dedi. “Biz Üstad’ı ziyarete geldik.” dedim. “Üstad rahatsız ama sorayım, gelsin derse gelirsiniz.” dedi. Çıktı yukarı, gelin dedi.

Eve girdik, Üstad karyolada oturuyordu. Üstad’ın elini öptük yerdeki hasıra oturduk. Üstad, bize hitaben :

“Gerek hemşerim olmanız hasebiyle, gerekse ulum-u diniyeden olmanız hasebiyle sizi talebeliğime kabul ediyorum.” dedi.

Şaşırdım kaldım. Benim halimi kerametvari bilmişti. Üstad bize devamlı olarak, ”Risale-i Nur’u okuyun, Risale-i Nur’u okuyun.”diye hitap etti.

Birara içimden ”Üstad, acaba kaç yaşında diye geçirdim.” Üstad,”Cenab-ı Hak bana seksen sene ömür verdi, bu münafıklarla çarpıştım. Seksen sene daha ömür verse durmadan çalışacağım.” dedi. Daha sonra hocalarımıza selam söyledi, bilhassa Osman Bektaş hocama selam etti,”Ümitvar olsunlar vakide küfrün bel kemiği kırılmıştır,zafer İslamın’dır.”

Erzurum’a döndükten sonra elhamdülillah Rabbim öyle bir fırsat verdi ki, arkadaşlarımı katlaya katlaya gittim. İlm-i sarf, ilm-i nahiv okudum. İlm-i mantık, ilm-i maani ilmi, ilm-i beyani, usul-ü fıkıh, usul-ü hadis, usul-ü akaid derslerini de gördüm.

Sonra Erzurum’da medreseler açtık, devamlı talebe okuttuk. Aynı zamanda imamlığını yaptığım camiden emekli oldum ve 2003 senesinde İstanbul’a geldim.(Ö.Özcan’nın Ağabeyler anlatıyor kitabından derleme)

30 Ekim 2021 yılında vefat eden Fikri Meriç Hoca’ya, Allah’tan rahmet dileriz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir