RÜYA NEDİR? KAÇ ÇEŞİT RÜYA VARDIR

Rüya çeşitleri ve niye rüya görürüz, rüyalarımızı nasıl anlamalıyız?

İnsanın uykusunda gördüğü bazı şeylere rüya veya hulm(düş, açık saçık şeyler görmesi) denir. Rüyada görülen şeyler daha ziyade hayır ve güzel şeyler olurken, hulm(düş, açık saçık şeyler)de ise çirkin şeyler olur. Peygamber Efendimiz (ASM), ”Salih rüya Allah’tan, hulm ise şeytandandır.” buyurmuştur. (Buhari, Sahih 8/74)

İnsanın gördüğü rüyalar üç çeşittir. Allah, tarafından kuluna bir nevi müjde olan salih rüya, şeytan tarafından korku ve üzüntü veren rüya, kişinin uyanık iken içinden geçirmiş oldukları şeyleri uyurken düşünde görmesi.(İbn-i Mace,2/1285)
Yani, kısaca, salih rüya, şeytani rüya ve insanın içinde yaşadığı olaylardan doğan rüya.

Salih rüya, meydana gelecek olan şeyleri olmadan evvel, Allah’ın lutfüyle insanın bilmesidir. Peygamber Efendimiz(ASM)

”Salih kişinin gördüğü rüya, peygamberliğin kırk altı parçasından bir parçadır.” buyurmaktadır.

Şeytanın insanı korkutup üzüntüden üzüntüye atması için uykusunda insan kalbine verdiği vesveseye de şeytani rüya deniliyor. Peygamber Efendimiz(ASM) bu konuda şöyle buyuruyor:

”Sizden biriniz sevdiği bir rüya görürse o Allah’tandır. Kişi Allah’a hamd edip rüyasını söylesin. Hoşuna gitmeyen bir rüya görürse o da şeytandandır. Şerrinden Allah’a sığınsın ve onu kimseye de açmasın.”

İnsan bir şeyle fazla ilgilenirse onunla ilgili de rüyasında bir şeyler görür, bu da insanın yaşadığı olaylardan doğan rüyadır.

Rüyaların içinde hak rüyalar da vardır. Fakat her rüya haktır, denilemez. Rüyaları insana manevi alemlere açılan bir pencere olarak değerlendirebiliriz. Rüyaların güzel yönünden birisi de, ayrılıkları kaldırıp insanın dostları, ahbapları ile buluşmalarını sağlamasıdır. İnsan geçici de olsa rüyada onlarla görüşmekten bir mutluluk elde eder.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir