BARLALI YUSUF KERVANCI

Yusuf Kervancı, 1933 yılının Agustos ayında Barla’nın Yokuşbaşı Mahallesinde dünyaya gelmiştir. Barla eşrafındandır. Yirmi Sekizinci Söz Cennet Bahsinin telif edildiği bahçenin sahibi Süleyman Kervancı’nın oğludur. Süleyman Kervancı, Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin Barla Hayatında kendisine Sekiz sene sadakatla hizmet eden kişidir.

Risale-i Nur’lar da Sıddık Süleyman olarak ismi sıkça geçen Süleyman’nın 1933 yılında bir oğlu dünyaya gelir. Barla’da Yokuşbaşı Mahallesinde meydana gelen doğum olayı büyük sevinçe sebeb olur. Üstad Bediüzzaman Hazretleri’nin Medresesi de bu evin karşısındadır. Sesleri işiten Üstad Bediüzzaman Hazretleri, ”Bu sesler nedir?” diye Sıddık Süleyman’a sorar.

Sıddık Süleyman’da,”Bir oğlumuz oldu. Bu sesler ailemizin sevinç sesleri.”der. Bunun üzerine Üstad Bediüzzaman Hazretleri, ”Fesübhanallah, ben tam Sure-i Yusuf’u okuyordum. O’nun ismini ben koyacağım.” der.

Yeni doğan bebek on beş günlük olunca, Üstad Hazretlerine götürülür. Üstad Hazretleri, bebeği kucağına alır, kıbleye dönerek ezan okur, bebeğe Yusuf ismini verir.

”Ve onun mektubunda, Barla medrese-i Nuriyenin başkâtibi Şamlı Hâfız Tevfik’in halka-i tedrisinde Sıddık Süleyman’ın mahdumu Yusuf ve merhum Mustafa Çavuş’un ve Ahmed’in oğulları gibi Kur’an dersiyle Kur’an yazısını ve Nurları öğrenmesi ve Hulusi ve Hâfız Hakkı’nın Nurları şevk ile yazmaları, Barla’ya karşı benim ümidimi kuvvetlendirdiler ve derince bir ferah ve sürur verdiler. Cenab-ı Hak muvaffak eylesin, âmin! Ve Tevfik’e tevfik refik eylesin, âmin!

Sabri’nin mektubu içinde, ben Barla’da iken bana çok hizmet eden ve çok defa hatırıma gelen Sıddık Süleyman’ın hemşirezadesi Hüseyin’in mektubu beni çok sevindirdi. Hem onun hakkındaki merakımı izale eyledi. Mâşâallah, tam Sıddık Süleyman’ın mahiyetinde eski alâkadarlığını muhafaza ediyor. (Emirdağ Lahikası)

9 Temmeuz 2018 günü vefat eden Yusuf Kervancı’nın kabri Barla kabristanındadır. Kendisine, Allah’tan rahmet dileriz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir